"Това е едно специално място в културния център "Ататюрк". Това е градска библиотека, намираща се буквално в сърцето на Галата, на емблематичния площад "Таксим" в Истанбул", казва Гьокча Абъту от Агенцията на насърчаване и развитие на туризма в Република Турция, докато показва модерната библиотека, част от новия културен център "Ататюрк".
Центърът носи името на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк и е изграден на мястото на стара сграда, която е изцяло реконструирана за близо две години и половина. Културният център отвори официално врати през октомври 2021 г. и интересното е, че архитектурният проект е дело на Мурат Табанлъоглу, син на архитекта Хаяти Табанлъоглу, създал архитектурния план на предишната сграда.
"Това е библиотеката на културния център "Ататюрк" и на тези три етажа всъщност са разположени две библиотеки – едната е Библиотеката на творческите индустрии, а долу е разположена библиотеката на културния център "Ататюрк", специализирана предимно в дизайн, мода, изкуство, архитектура", обяснява Гьокча Абъту.
В комплекса е разположена огромна оперна зала с капацитет да посрещне над 2 хиляди зрители. Залата е оформена отвън като сфера, облицована с 15 000 специални ръчно изработени червени керамични плочки, произведени във фабриките на Чанаккале, където имат традиции в производството на керамични изделия.
В културния център също има място за кино, театрална сцена, художествена галерия, детски арт център, музикална платформа, репетиционни зони, учебни стаи за солисти и оркестри, работилници, магазин и многофункционална зала, кафене и кафе-книжарница. В центъра се помещават също Истанбулската държавна опера и балет, Истанбулския държавен театър, Истанбулския симфоничен оркестър и Държавния турски музикален ансамбъл в Истанбул.
Библиотеката обаче, както казва Гьокча Абъту, заслужава специално внимание. Специализирана е и съдържа най-актуалната и изчерпателна колекция от издания в различни области на изкуството. "Фокусирана е главно върху изкуство, дизайн, архитектура, пътешествия. Това е библиотека, която не толкова е посветена на академичното знание, колкото да дойдете тук и да намерите вдъхновение", казва Гьокча Абъту.
В каталога на библиотеката могат да се открият издания, посветени също така на мода, фотография, живопис, скулптура и кино. Библиотеката на творческите индустрии разполага с фонд от над 20 000 книги, като една голяма част от тях са на английски език. Посетителите са предимно ученици, студенти, млади изследователи, които извършват научна работа, въпреки че библиотеката е отворена за всички и няма такса.
"Винаги съм мислила, че това е перфектното място да избягаш от суматохата на площад "Таксим", защото това е най-шумното място в Истанбул, и така вие можете да избягате от блъсканицата на площада, да дойдете тук, да си починете, да ползвате интернет. И дори да избягате от своята приятелка или съпруг и да се насладите на приятната атмосфера", разказва Гьокча Абъту.
В библиотеката наистина е създадена модерна и топла среда, с акцент както върху новите схващания за експониране на книги, така и върху акустичния и светлинен комфорт. Което означава, че освен всичко друго, библиотеката е най-тихото място в района, изолирана от абсолютно всеки шум отвън. Тя е облицована с дърво, за да се доближи до традиционното разбиране за класическа библиотека. Отворена е шест дни в седмицата от 10 до 17 часа, като понеделник е почивен ден.
"Хората идват тук да учат, но главно търсят вдъхновение. И това е едно от най-популярните места в последно време за Инстаграм инфлуенсърите", казва Гьокча, която повтаря, че за нея това място също е специално.
Културният център "Ататюрк" в Истанбул днес е част от културния проект "Бейолу", създаден от Министерството на културата и туризма и част от ежегодния фестивал "Beyoğlu Cultural Road".
Фотографии: Оля Стоянова
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971 г., когато случайно е открит по време на обработка на земята. Плугът на един от земеделските работници попада в керамична пещ, което води до стартирането на археологически разкопки. Археологът..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg