Преди дни президентът Румен Радев отбеляза, че не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически и национален приоритет. Това беше ключовото му послание по време на кръглата маса "Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество", която се проведе в София през изминалата седмица.
Като споменава тежките демографски проблеми и опасността да угаснем духовно, преди да сме се стопили физически, Радев пита: "Не е ли физическото чезнене на нашата нация резултат от морална и духовна деградация" и допълва, че тези неща са дълбоко свързани.
Президентът посочва, че тук идва въпросът дали страната ни ще бъде адекватна на сериозните предизвикателства на бъдещето със сегашните учебни програми и учебниците по български език и литература, история и география. Ще бъдем ли адекватни с тяхното съдържание и с начина, по който тези учебници се създават, контролират и отпечатват.
На кръглата маса стана ясно, че Министерство на образованието и науката ще предостави резултати от анализ и предложения за промени в учебните програми за обществено обсъждане.
"За първи път чувам български президент и български министър на образованието да се ангажират с въпросите на историческата памет и за националната идентичност в образованието“, това заяви академик Атанас Семов на кръглата маса. И подчерта, че е важно да върнем българското училище в България.
Във форума участваха министърът на образованието и науката в служебния кабинет проф. Сашо Пенов, изтъкнати историци, университетски и училищни преподаватели, представители на МОН, както и на синдикални организации в сферата на образованието.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg