На 4 април 2023 г. генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Матиас Корман в рамките на своето посещение в България ще представи доклада "Икономически преглед на България“. Изготвянето на този документ е задължителна стъпка по пътя на присъединяването на страната ни към ОИСР, което от своя страна е един от важните външнополитически приоритети на страната ни. На 10-и юни 2022 г. България официално получи своята Пътна карта за присъединяване към организацията, заедно с Бразилия, Хърватия, Перу и Румъния.
В момента с организацията членуват 38 от най-развитите държави в света. ОИСР е форум на представителната демокрация и пазарната икономика, който позволява сравнение между държавите по отношение на политическия и икономически опит, идентифицирането на добри практики, координирането на политики и други. Членството на страната ни в ОИСР е свързано с амбицията за по-високо качество на институциите и публичното управление с цел повишаване на благосъстоянието на страната.
Малко повече от година след поканата за членство на България в ОИСР – клуба на богатите държави – какво трябва да бъде направено в спешен порядък за това членство и кои са причините в България да забогатяваме толкова бавно? В "Нашият ден" Христина Христова, бивш социален министър и Ваня Григорова, икономически съветник в КТ "Подкрепа“ търсят отговор на тези въпроси.
"За съжаление последните две години не са благоприятни за борбата с бедността във връзка с войната в Украйна, световната икономическа криза и инфлацията“, казва Христина Христова.
Тя коментира, че инфлацията е с много големи размери в България и допринася за разрастването на бедността. За месец февруари тя беше 16,4%, а в еврозоната е 8,4%. Най-тежко понасят бремето на инфлацията хората с нисък социален статус. Според Евростат около 40% от населението в България не може да си осигури достатъчно топлина в жилищата.
С приемането на антикризисните мерки през миналата година бяха значително увеличени и пенсиите, и възнагражденията на работещите, ако не на всички, то поне на част от тях. Което от своя страна предизвика недоволство на работодателите, защото по този начин конкурентоспособността на икономиката спада. Макроикономическите показатели се влошиха и влизането в еврозоната беше отложено.
В допълнение тя коментира, че миналата година бяха направени три увеличения на пенсиите, които не бяха в съответствие с принципите на пенсионноосигурителната система.
"Трябва да сме много внимателни, ако искаме да влезем в еврозоната и ОИСР, това неминуемо ще помогне за подобряване качество на живот в страната“, твърди тя.
Христина Христова припомня, че по време на управлението на НДСВ в страната е имало благоприятна политическа обстановка за инвестиции.
"Минималната работна заплата не беше увеличена толкова, колкото трябваше, по този начин се задържат и останалите заплати, няма никакво съмнение в това. От друга страна, орязването на разходите на отделните министерства се просмуква на долу“, посочва Ваня Григорова.
Тя коментира, че в момента има замразяване на бюджета и това се просмуква към всички услуги и всички, заети в държавната сфера, което рефлектира върху гражданите и това води до "стабилна бедност“, а натрупаната инфлация през миналата година е 16%.
"Що за ценност може да е самоцел за влизане в "клуба на богатите", когато ти си беден? Това не може да е ценност и по никакъв начин не се отразява на функционирането на администрациите. Това са митове, които се разпространяват от привържениците на спешното ни влизане в еврозоната. А колкото до дисциплината ни, ние я поддържаме – отдавна изпълняваме Маастрихтските критерии“, допълва тя.
Според нея планираният бюджет също ще е изключително рестриктивен. След няколко дни ще бъдат разглеждани промени в данъчните закони в комисия в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Когато 2022 г. е завършила с 16% средна инфлация и трябва да се орежат бюджетите на министерствата с 20%, никой не очаква образование, здравеопазване, пътища, инфраструктура да бъдат по-добри. Това са 30% орязване на всички разходи, казва още Ваня Григорова.
"ОИСР няма да даде особено различен прочит на функционирането на администрацията. Но има нещо много по-важно, за което трябва да говорим, и то е данъчната система. Когато основите на едно общество са разбити, ние няма как да очакваме то да функционира като едно богато общество“, посочва тя.
От КТ "Подкрепа" настояват за справедливо данъчно облагане на свръхпечалбите. Трябва да има две стъпки на облагане корпоративните печалби, една – по-ниска за малките фирми и втора – по-висока за по-богатите фирми, както и необлагаем минимум и осигурителни вноски.В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg