За търсенията в изкуството, какво е да си свободен артист и как се чувстват хората на духа в България в "Нашият ден“ – коментира разказвачът на съвременния живот Онник Каранфилян.
"Напоследък съм спрял да рисувам, предимно трупам и готвя изложба за 60-ата ми годишнина, в края на тази година, когато ще бъде представена и моята книга“, казва той.
И допълва, че текстовете са на проф. Аксиния Джурова, проф. Георги Каприев и Любен Дилов - син. Книгата се очаква да се появи през август ще представи цялото творчество на майстора на графичното изкуство, като първият му професионален период започва, когато е в 8-и клас.
За житейските провокации
"Стига ли до всички моето послание, или посланията, които изказвам чрез моите картини, чрез изкуството ми и по някакъв начин съм усещал, че искам още нещо да направя, за да бъда полезен на обществото“, споделя Онник Каранфилян.
Той твърди, че е част от съвременния живот и участва активно в него. Възпитан е да бъде адекватен в обществото. Не харесва самодоволни и самодостатъчни художници.
Благодарение на Онник Каранфилян в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ има специален фонд, както и са проведени две бианалета на екслибриса у нас. Българският екслибрис се е появил преди два века и преминава през различни етапи на своето развитие, повлияни от историческата съдба на българския народ: от скромните екслибриси, написани на ръка, до днешните художествено оформени и прецизно изработени самостоятелни произведения на изкуството. Рисувал е екслибрис за Стинг.
"Графичният знак е нещо, което притежателят на библиотека, когато вече се осъзнал като личност и иска да остави тази библиотека, някаква следа след себе си, да завещае това нещо, цялата колекция от книги, томове. Правил съм екслибрис с тираж 3000 и 5000, което означава, хората са със сериозни библиотеки“, казва Онник Каранфилян.
Графикът твърди, че съчетаването на класическия с дигиталния печат е средство, чрез което изразява своя мироглед. Той допълва, че книгата никога няма да изчезне по простата причина, че "човек е свикнал да хваща словото в ръцете си“ и да усещаш аромата на хартията.
Цялото семейство на Онник Каранфилян са артисти по душа. Съпругата Нина Колева - Каранфилян има магистърска степен специалност "Текстил – изкуство и дизайн“ в Националната художествена академия, дъщерята е интериорен дизайнер, а синът му все още търси своята реализация.
"Господ дава различна чувствителност, някой се изразява чрез драматургия, друг чрез рисунка, трети чрез музика. И всъщност обществото е така от памтивека“, посочва Онник Каранфилян.
Той допълва, че първото изкуство е изобразителното, и то графичното, линеарното. Това са първите рисунки в пещерите, петроглифите. Човек се заявява във времето и иска да достигне до демиурга, да се заяви във вечността.
За графика най-хубавото място на земното кълбо е Европа. Няма град на Стария континент, където човек да не се разхожда с удоволствие и да гледа какво е създал безименният майстор.
"Българската култура, както и културата във всяка една държава, се нуждае от държавна политика и финансова подкрепа и тези средства не трябва да се гледа на тях като нещо, което трябва да се връща. Защото една държава без култура, едно нация без култура не може да съществува“, казва още той.
Виртуозният художник ще отпразнува своята 60-годишнина в края на месец ноември с изложба и ще представи своята нова книга.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg