Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Михайл Околийски

Каква е диагнозата на общественото здраве в България?

Първичната здравна помощ се подценява и НЗОК процентно отделя малко финанси за това.

„Здраве за всички“ – кампанията на Световната здравна организация
Снимка: who.int

На 7 април 2023 г. Световната здравна организация ще отбележи своята 75-а годишнина. По този повод тя стартира едногодишна кампания под мотото "Здраве за всички“.

"Тези, които правят политика, се концентрират върху лечебната медицина, върху болниците, върху това да се инвестират страшно много пари в скъпоструващи интервенции, а най-ефективни и най-добри са инвестициите в промоцията на здравето, профилактиката на болестите, както и избягването на рисковите фактори."  

Това каза в интервю за БНР доц. д-р Михайл Околийски, представител на офиса на Световната здравна организация в България.

Доц. д-р Михайл Околийски, управляващ офиса на СЗО в БългарияТой разказва за кампанията "Здраве да всички“, чрез която СЗО се опитва да обърне внимание на общественото здраве, както и от нуждата на добър достъп на българите до здравни услуги. Този достъп не е добър, защото пациентите в България доплащат половината разходи от джоба си. В допълнение изключително широко е разпространението на заразните заболявания, както и намаляването на ваксинационното покритие, особено при децата.

Според доц. д-р Михайл Околийски в България говоренето за обществено здраве е кампанийно.

"Важността на интервенциите в първичната здравна помощ се подценяват и НЗОК процентно дава много по-малко пари за първична здравна помощ, според СЗО това е разковничето на успеха за това да се повиши качество на живот българите и да се увеличи продължителността на живота, която е много ниска. Тя е по-ниска с около 10 години в сравнение със западноевропейските връстници на нашите възрастни хора“, посочва той.

Според нега е важен достъпът до универсалното здравно покритие, за да не обедняват хората, които имат нужда от здрави услуги. Внимание трябва се обръща от страна на взимащите решения и върху психичното здраве на населението. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата  и да се забавляват по интересен начин...

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00