На 7 април 2023 г. Световната здравна организация ще отбележи своята 75-а годишнина. По този повод тя стартира едногодишна кампания под мотото "Здраве за всички“.
"Тези, които правят политика, се концентрират върху лечебната медицина, върху болниците, върху това да се инвестират страшно много пари в скъпоструващи интервенции, а най-ефективни и най-добри са инвестициите в промоцията на здравето, профилактиката на болестите, както и избягването на рисковите фактори."
Това каза в интервю за БНР доц. д-р Михайл Околийски, представител на офиса на Световната здравна организация в България.
Той разказва за кампанията "Здраве да всички“, чрез която СЗО се опитва да обърне внимание на общественото здраве, както и от нуждата на добър достъп на българите до здравни услуги. Този достъп не е добър, защото пациентите в България доплащат половината разходи от джоба си. В допълнение изключително широко е разпространението на заразните заболявания, както и намаляването на ваксинационното покритие, особено при децата.
Според доц. д-р Михайл Околийски в България говоренето за обществено здраве е кампанийно.
"Важността на интервенциите в първичната здравна помощ се подценяват и НЗОК процентно дава много по-малко пари за първична здравна помощ, според СЗО това е разковничето на успеха за това да се повиши качество на живот българите и да се увеличи продължителността на живота, която е много ниска. Тя е по-ниска с около 10 години в сравнение със западноевропейските връстници на нашите възрастни хора“, посочва той.
Според нега е важен достъпът до универсалното здравно покритие, за да не обедняват хората, които имат нужда от здрави услуги. Внимание трябва се обръща от страна на взимащите решения и върху психичното здраве на населението.
Чуйте подробности в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg