Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учените от Кирило-Методиевския научен център при БАН отбелязаха Успение Методиево

4
Снимка: cherga.bg

На 6 април 885 г. във Велеград, днешна Чехия, а тогава Велика Моравия, завършва жизненият път на славянския просветител Методий архиепископ моравски. Успение Методиево е важен ден както за християнската духовна общност, така и за славянската културна и писмена традиция, а оттам и за споделената европейска идентичност. Той беше отбелязан тържествено от Кирило-Методиевския научен център на БАН и Чешкия център в София.

По време на тържеството беше представено изданието "Пътят на Кирил и Методий – пространствени и културно-исторически  измерения". Сборникът е част от поредицата "Кирило-методиевски студии" и е резултат от конференция, организирана в рамките на проекта "Кирилометодикон" на Кирило-Методиевския научен център при БАН. Тя е и принос към развитието на Културния маршрут "Св. Кирил и Методий" на Съвета на Европа.

По този повод, за да отдадем почит към първоучителя Методий и да видим как паметта и общото с брат му Кирил дело, в които България има първостепенна роля и място, могат да присъстват на картата на европейските културни маршрути, за да продължат да служат на духовното, културното, дори икономическото въздигане на днешните хора, в предаването "За думите" гостува проф. Славия Бърлиева.


Проф. Сл. Бърлиева: "Успение Методиево се чества в България открай време, ако мога така да кажа, вече две хилядолетия – от края на IX и началото на X век до ден днешен. Много стар празник наистина и той има особено значение, защото в един момент се превръща от общоправославен, общославянски празник, в по-специално български. И това се случва в началото на XIII век, когато България възстановява своята независимост след византийското робство и когато се въздига Търновската патриаршия като аналог на Охридската архиепископия, която е обединявала до този момент поробените от Василий II български земи.

В едно произведение, което е съставено за този празник, се вижда тази "българизация" на култа към Методий, защото там се говори за Методий, който е "покровител на българското племе", който е бил "родом българин" и т.н… Наистина Успение Методиево не се чества в Западната църква например, където общият празник е въведен най-напред през 1346 година в Чехия в Оломуцкия диоцез, столетие по-късно той става празник и в Полша – 7 полски диоцеза имат в своя календар тази обща памет на Кирил и Методий, но никъде няма Методиев празник. Разбира се, известно е, че за един светец е важен денят на неговата смърт, това е неговото рождение в Господа, както се обяснява, това е тогава, когато той се издига и става небесен застъпник на своите последователи… наистина този празник е важен и много български."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

 
Снимки: cherga.bg, ФС на Чешкия център
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10