Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За острия завой от успешна бизнес кариера в Америка до лютиерството в родината

Снимка: Pixabay

Тя се озовава в Америка, защото баща ѝ печели "зелена карта“ и на 19 години влиза в американската армия, за да получи образование. На 27 години излиза с чин старши сержант и диплома по бизнес администрация и психология от Университета в Сакраменто. Започва да гради кариера в корпоративния свят, занимавайки се с маркетинг и реклама, но носталгия я кара да се потопи в света на лютиерството и да поеме семейния бизнес – единствената фабрика за струнни музикални инструменти в България.  

В "Нашият ден" историята на почти стогодишната фабрика разказва Теодора Димчева. Тя е съсобственик на мястото, където се произвеждат среден майсторски клас класически китари и щрайхови инструменти – цигулки, виоли, виолончела, укулеле и контрабаси. 

"Ако изключим потенциала да бъдеш във военна обстановка и във война, което за съжаление е едно от основните неща на армията, реално, това е едно страхотно училище, защото се учиш на дисциплина, да работиш в екип, да следваш правила и същевременно донякъде е една много добре организирана система да те изгради като морални стойности, образование, физическа култура и спорт“, казва Теодора Димчева.

Споделя, че идвайки във фабриката, е била омаяна как от парче дърво, абсолютно грубо чрез различни производствени операции, да се направи един инструмент, който да изглежда уникално красив и попаднало в ръцете на музикант, да звучи изключително добре.

"Първият пазар, на който успяхме да стъпим и който помогна за по-доброто съществуване на фабриката, беше Германия“, припомня тя.

Всяка година от фабриката излизат около 13 хиляди инструмента, които пътуват до новите си собственици в САЩ, Европа и Австралия. От Япония основно поръчват цигулки, а във Франция предпочитат класически китари. Продукцията на фабриката е позната и в скандинавските страни. 

Пандемията дава своето отражение върху производството на музикални инструменти. Има хаос в доставките и отмяна на поръчки заради фалити в музикалния бизнес. "Едно от нещата, които наистина помогнаха тогава, беше мярката 60/40", спомня си тя . 

Усилията на Теодора Димчева в момента са насочени към това фабриката да започне да произвежда китари от по-висок клас.

Целия разговор с Теодора Димчева можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39

Проектът Inspire в търсене на решения за превенция на насилието над деца

По данни на УНИЦЕФ почти всяко второ дете в България е преживяло някаква форма на насилие преди да достигне пълнолетие. Най-разпространено е емоционалното, следвано от физическото и сексуалното насилие. Пренебрегването също е насилствена форма.   Защо и как може да се подобри националната подкрепа за превенция, интервенция на насилието над деца..

публикувано на 13.09.24 в 10:02
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23