Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мика Зайкова: Пенсионер с пенсия 506 лева по-богат ли е от този с 504?

Мика Зайкова
Снимка: БГНЕС

Великденска добавка от 70 лв. ще получат възрастните хора, чиито пенсии за този месец са под официално установената линия на бедност, която е 504 лева. Това обяви във вчерашния яден премиерът Гълъб Донев. Малко по-малко от половината пенсионери в България няма да получат добавката.

“Ако българските пенсионери трябва да се сърдят на някого затова, че не всички получават тази Великденска добавка, която няма нищо общо със социално-осигурителната система, това са депутатите от 48-ото Народно събрание. Когато предложиха удължаването на бюджета от 2022 г.,  депутатите не разрешиха гъвкавост в отделните разходи."

Това каза в интервю за БНР експертът Мика Зайкова.

“Бих попитала депутатите, пенсионер с пенсия 506 лв. богат ли е, в сравнение с този с 504 лева?" – пита реторично Зайкова в ефира на “Нашият ден".

Според нея е трябвало правителството да се постара повече, защото предстои да влезе бюджет 2023 г. до края на месеца:

“Надявам се депутатите в новото 49-о Народно събрание да проявят разбиране и в ускорен порядък да го разгледат. Това е първото нещо, което трябва да се разгледа с разходите от бюджета за 2022 г."

Зайкова посочва още, че не се знае дали ще има правителство и "ако няма правителство, бюджетът ще стане предизборен" – “Както казва народът – "Отпред змия, отзад магаре“."

Цените на традиционното агнешко месо…

Наистина цените на продуктите растат, независимо от това, че имаме внос от Македония през Гърция. Между България и Северна Македония няма пункт за приемане на месо, а македонското месо влиза през Гърция. Вярно е, че Северна Македония има право на безмитен внос, което би трябвало да бъде евтино, защото македонското месо струва 5-6 лева“, посочва тя.

В предаването тя подчертава, че българските агнета се гледат при определен режим, който е задължителен за целия ЕС, без антибиотици и други добавки.

"Прави се и мошеничество, защото или не слагат печат, или успяват да го изтрият, внасят замразено месо, което освежават с някакви спрейове, което може да доведе до много неприятни неща в медицинската област“, посочва още тя и акцентира:

"Миналата година останаха над 20 000 български агнета."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38