За изборите като война и войната като избор в медиите и в книгата "Преди да измият кръвта" на доц. Йордан Ефтимов, поет и преподавател в НБУ. (Разговор с продължение)
Замъглителите
"Живеем в епоха, в която пропагандата минава по всякакви канали. Социалните мрежи, които създават усещане за споделяне, са един от тези канали. Там са троловете и платените пропагандисти са преоблечени като обикновени хора, които разсейват, лъжат, обиждат, пренасочват разговорите. Това е голяма, добре работеща машина, усвоила всякакви трикове. Те действат убеждаващо. Как може да се отговори на такива хора, ами, като им се отговаря постоянно с истината. Проблемът е, че вече завладените от пропагандата не виждат истината. Например, за клевета можеш да осъдиш някого, но когато той произнесе някаква лъжа, която не те засяга пряко, като например лъжата на "Възраждане", че България губи от членството си в ЕС, кой да осъди представителите на "Възраждане", че лъжат. А техните лъжи са толкова много, произнесени без никакъв проблем, че всъщност трябва да се водят безкрайни дела. И не може да има дума срещу дума, защото има тяхната дума срещу факти.
Същото се случи и в началото на войната в Украйна, когато Западният свят изпрати военни кореспонденти там и на тях Русия гледаше като на агенти на този Западен свят, който бил водел война срещу Русия. Което е лъжа.
Една от причините хората да вярват на лъжата, че Русия е нахлула в Украйна, за да предотврати нападение на НАТО срещу себе си, е, че явно дори в училище не се разказват проблемите, липсва контекстът. Няма къде да се чуят истините в общата им връзка с настоящето и миналото.
Много ясно се вижда, че живеем в един свят, в който качествените медии отсъстват. Нашето възприятие за войната и за политическата обстановка у нас изцяло се доминира от едни лични разкази. Т.е. живеем в свят, в който всичко се свежда до личности, които винаги имат за водещи личните си, егоистични намерения. Това е свят, доминиран не от идеи, а от материален интерес.
Когато питам студентите ми защо трябва да изпратим оръжие на Украйна, техните аргументи са, защото това ще е добре за икономиката на страната ни, а не защото са против национализма или войната, например. Това е много смущаващо."
Чуйте целия разговор с Йордан Ефтимов в звуковия файл.
Снимка – Николета АтанасоваКакво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg