Качеството на атмосферния въздух в столицата и големите градове на страната е една от най-обсъжданите теми, особено през есенно-зимния период. Какъв процент от замърсяването на атмосферния въздух се дължи на битовото отопление на дърва и въглища? Кои са спорните моменти в програмата за безвъзмездно финансиране на фотоволтаици за физически лица и кога се очаква да заработи? Кои са стъпките и какво е необходимо за изграждането на домашна фотоволтаична система? –
Една от най-сериозните причини за замърсяването на въздуха е битово отопление на дърва и въглища. Иво Попов от сдружение "За земята" коментира темата в "Нашият ден":
"На национално ниво над половината от замърсяването с фини прахови частици в населените места се дължи на битовото отопление с твърди горива. Разбира се, изключение са някои градове, които имат сериозни проблеми с индустриални източници на замърсяване – например Гълъбово. По отношение на замърсяването с фини прахови частици вътре в домовете, ние от "За земята" сме направили измерване в домовете на няколко домакинства, в които използват различни уреди на твърдо гориво и на дърва, и установихме, че в тези домове има сериозни проблеми както с фините частици, така и с ултрафините частици и тази среда е изключително нездравословна."
Държавата се опитва да предприема мерки – отваря програми, които да са в помощ на по-доброто качество на въздуха – подмяна на печките, филтри на комините...
"Продължават да текат програми в редица български градове за подмяна на уредите. Не можем да кажем, че няма ефект, разбира се. От друга страна, това става изключително бавно. Има и други проблеми. Ще дам пример за София. По официални статистики би трябвало над 50 хиляди домакинства да подменят уредите, ако искаме да няма отопляващи се с твърдо гориво в града. До момента е постигнато – около няколко хиляди домакинства (под 10 хиляди) за около 3-4 години, което е доста бавно. От друга страна, според нас не е редно държавата или общината да подпомага 100% домакинствата, защото една немалка част от тези домакинства не са бедни и социално слаби, с нормални доходи са и би следвало да имат някакво самоучастие. Може да има различни категории домакинства според доходите. Така ще могат да бъдат обхванати повече домакинства."
Чуйте повече от звуковия файл.
"Общественото обсъждане беше съпътствано от засилен интерес, постъпиха значителен брой въпроси, коментари и предложения от гражданите, които желаят да кандидатстват по националната схема, от компании, които работят в областта на доставката и изграждането на такива инсталации, от Националното сдружение на общините, от неправителствени организации, от операторите на електроразпределителната мрежа. Ние разгледахме всички постъпили въпроси и предложения. Един от доста дискутираните въпроси беше свързан с разрешението за строеж, което трябваше да бъде представено при изграждане на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване и за фотоволтаични системи до 10 киловата, по изискване на съществуващата нормативна уредба. В края на миналата година бяха извършени промени в Закона за устройство на територията. Една от тези промени беше свързана именно с отпадането на това изискване за разрешение за строеж при еднофамилните жилищни сгради. Ние, на база на общественото обсъждане, извършихме промени в условията за кандидатстване и към настоящия момент вече не се изисква разрешение за строеж при изграждането на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия, които използват възобновяеми източници. Процедурата е улеснена от гледна точка на само когато става въпрос за еднофамилни жилищни сгради. Това разрешение за строеж обаче остава като изискване в случай, че жилището се намира в многофамилна жилищна сграда."
Чуйте повече подробности от звуковия файл.
Снимка – БГНЕС и БНР
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg