Кажи ми кои са приятелите ти, за да ти кажа кой си ти, гласи българската поговорка. След като "Какво се случва" се разходи из града на правите улици, поетите, липите, художниците и какво ли още не, поговорката започна да звучи по-скоро така: "Кажи ми кои са хората на изкуството, които ражда този град, за да ти кажа какъв е той всъщност!". Стара Загора има древна история, но и завиден културен живот. За част от него отговорност носят жените творци в града.
Жените са чувствени, те са буря от емоции, която подлежи единствено на любов и самоконтрол по желание, и са винаги с внимание към детайла и отношение към душата. Те са новаторки и отдавна утвърдени в света на изкуството. Успяват да пречупят живота през неговата нежна половина, през майчинството, но и духовността и християнските ценности, през своите женски очи, в които всичко е една идея по-добро. Образоват, възпитават, отглеждат – най-вече любов. Жените творци създават характерен подход към изкуството. Те боравят смело с думите, метафорите и съвременните технологии, философски разглеждат света и развиват усещане за него. Образът на съвременната жена творец е модерен, но със съхранени традиции.
За да разбере какви са техните търсения, идеи и възможности, "Какво се случва" се обърна към днешните жени творци на Стара Загора.
Срещата с тях започна от ръководителката на средището на изкуството под липите – директорката на Градската художествена галерия Катя Тинева-Гюрковска. Тя е изкуствовед, преподава "Теория и история на изкуството" в Тракийския университет и си поставя за цел да привлече младата публика, като отвори вратите на галерията за иновативни дейности, които да популяризират богатото ни художествено наследство. Именно тя, като куратор на изложбата "Жените творци: думи, цветове, метафори" в Стара Загора, се опита да очертае образа на съвременната жена творец, която е активна част от художествения живот на града и страната.
Според Катя Тинева жената творец умее еднакво добре да артикулира с думите и визуалния език. Тя изследва човешките взаимоотношения и природата, видимия и невидимия свят и показва емоциите си чрез цветове и форми. Разговорът с нея обаче започва именно от длъжността, която заема съвсем отскоро.
От Художествената галерия в Стара Загора "Какво се случва" се отправи към другия духовен и културен център в града – Регионалната библиотека "Захарий Княжески". Там журналистиката и фотограф Йорданка Джонджорова откри изложбата си "Магията на Кападокия".
Чрез трийсет цветни фотографии тя се опитва не просто да представи това вълшебно, магично и пъстро място, но и да събере помощи за децата, пострадали от разрушителните земетресения в Турция.
С поредната си благотворителна изложба, която ще бъде част от библиотеката до 23 април, Йорданка Джноджорова показва каква е силата на изкуството и какъв е женският поглед в него. Фотографиите ѝ се преживяват с очи и сърце, но подробностите разказва самата тя:
И актрисата Галя Александрова е сред жените творци на Стара Загора. Тя е част от трупата на Драматичния театър "Гео Милев" в града, но напоследък е позната на зрителите като Бонка от сериала "Пътят на честа".
Разговорът с нея засяга точно темите за ценностите, приятелството, трите Т в живота и изкуството – талант, труд и търпение, образованието и културата и всичко, провокирано от душата.
Галя Александрова преподава театър в Културния център за даровити деца "Проф. Петър Жеков" в Стара Загора. "Какво се случва" я откри именно там, за да разкаже историята на центъра и кои всъщност са даровитите деца.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg