Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените творци на Стара Загора

Антична улица, Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

Кажи ми кои са приятелите ти, за да ти кажа кой си ти, гласи българската поговорка. След като "Какво се случва" се разходи из града на правите улици, поетите, липите, художниците и какво ли още не, поговорката започна да звучи по-скоро така: "Кажи ми кои са хората на изкуството, които ражда този град, за да ти кажа какъв е той всъщност!". Стара Загора има древна история, но и завиден културен живот. За част от него отговорност носят жените творци в града.

Жените са чувствени, те са буря от емоции, която подлежи единствено на любов и самоконтрол по желание, и са винаги с внимание към детайла и отношение към душата. Те са новаторки и отдавна утвърдени в света на изкуството. Успяват да пречупят живота през неговата нежна половина, през майчинството, но и духовността и християнските ценности, през своите женски очи, в които всичко е една идея по-добро. Образоват, възпитават, отглеждат – най-вече любов. Жените творци създават характерен подход към изкуството. Те боравят смело с думите, метафорите и съвременните технологии, философски разглеждат света и развиват усещане за него. Образът на съвременната жена творец е модерен, но със съхранени традиции.

За да разбере какви са техните търсения, идеи и възможности, "Какво се случва" се обърна към днешните жени творци на Стара Загора.

Срещата с тях започна от ръководителката на средището на изкуството под липите – директорката на Градската художествена галерия Катя Тинева-Гюрковска. Тя е изкуствовед, преподава "Теория и история на изкуството" в Тракийския университет и си поставя за цел да привлече младата публика, като отвори вратите на галерията за иновативни дейности, които да популяризират богатото ни художествено наследство. Именно тя, като куратор на изложбата "Жените творци: думи, цветове, метафори" в Стара Загора, се опита да очертае образа на съвременната жена творец, която е активна част от художествения живот на града и страната.

Според Катя Тинева жената творец умее еднакво добре да артикулира с думите и визуалния език. Тя изследва човешките взаимоотношения и природата, видимия и невидимия свят и показва емоциите си чрез цветове и форми. Разговорът с нея обаче започва именно от длъжността, която заема съвсем отскоро.

Йорданка Джонджорова откри изложбата сиОт Художествената галерия в Стара Загора "Какво се случва" се отправи към другия духовен и културен център в града – Регионалната библиотека "Захарий Княжески". Там журналистиката и фотограф Йорданка Джонджорова откри изложбата си "Магията на Кападокия".

Чрез трийсет цветни фотографии тя се опитва не просто да представи това вълшебно, магично и пъстро място, но и да събере помощи за децата, пострадали от разрушителните земетресения в Турция.

С поредната си благотворителна изложба, която ще бъде част от библиотеката до 23 април, Йорданка Джноджорова показва каква е силата на изкуството и какъв е женският поглед в него. Фотографиите ѝ се преживяват с очи и сърце, но подробностите разказва самата тя:

Драматичен театърИ актрисата Галя Александрова е сред жените творци на Стара Загора. Тя е част от трупата на Драматичния театър "Гео Милев" в града, но напоследък е позната на зрителите като Бонка от сериала "Пътят на честа".

Разговорът с нея засяга точно темите за ценностите, приятелството, трите Т в живота и изкуството – талант, труд и търпение, образованието и културата и всичко, провокирано от душата. 

Галя Александрова преподава театър в Културния център за даровити деца "Проф. Петър Жеков" в Стара Загора. "Какво се случва" я откри именно там, за да разкаже историята на центъра и кои всъщност са даровитите деца.

Снимки – СБХ Стара Загора, www.nbp.bg

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мащабна юбилейна изложба – 120 години от рождението на Стоян Венев – представя ХГ "Владимир Димитров – Майстора"

На 20 септември 2024 г. (петък) от 18.00 ч. в ХГ "Владимир Димитров – Майстора" се открива юбилейна изложба, посветена на 120 години от рождението на Стоян Венев. Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" представя мащабна юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев – художник, създал самобитно творчество, със собствен..

публикувано на 20.09.24 в 13:00

Изложба на 25 български илюстратори на детски книги в ХГ Казанлък

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" в Художествена галерия, Казанлък е изложба в развитие. Куратори са Свобода Цекова и Антон Стайков, които са селектирали илюстрации от българския щанд на Панаира на детската книга в Болоня, за да ги представят пред публиката в Казанлък. Това е една от точките на турнето на..

публикувано на 20.09.24 в 12:15

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48