Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дали ще се сбъдне мечтата на медалиста от международната олимпиада по биология?

4
Петър Жотев
Снимка: личен архив

В "Епизоди от живота" на 11 април 2023 г. ви срещаме с дванадесетокласника Петър Жотевмедалист от Международната олимпиада по биология, с втори най-добър резултат в света. Високото му постижение му осигурява прием в Тринити Колидж - Кеймбридж, но от мечтата му да учи там го отделя непосилната за едно средно българско семейство образователна такса на колежа

По какъв начин зрелостникът се опитва да преодолее тази пречка и да превърне мечтата си в реалност, разказват проф. Албена Йорданова, ръководител на Националния ни отбор по биология, и самият Петър Жотев.

Петър Жотев

"Това, което реално ме запали по биологията, в началото беше моята учителка по биология в 7 клас, която ми предложи да участвам на състезание и заради състезанието започнах да уча повече от този материал, който е в училище. Тогава разбрах, че науката е интересна, и че всъщност ни помага да си обясним света около нас. Така намерих смисъл в това да се занимавам с нея", казва Петър Жотев.

И допълва, че молекулярната биология и генетиката са му много интересни, защото те реално са основата на най-различни открития, които сега се правят. И всъщност истината е, че ние не знаем в големи подробности какви точно са механизмите за най-различни заболявания и проблеми. И затова молекулярната биология може много да ни помогне да ги разгадаем и да измислим нови лекарства, или нови решения за различни проблеми. 
"Авторитетът на дипломата е много по-голям в чуждите, добре познати университети. Но като знания, българските университети, мисля, че са добри. Зависи от специалността, разбира се. Но със сигурност в чужбина дават по-добра перспектива. Когато отиде в чужбина, реално се връща с доста по-широк възглед за живота. И истината е, че доста от тези хора след това се връщат в България и допринасят да я направят още по-добра и още по-приятно място за живеене", посочва Петър. 
Ето какво споделя менторът на Петър, проф. д-р Албена Йорданова, преподавател в Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

"От 10 години съм и ръководител на Националния отбор по биология, като с най-изявените млади биолози прославяме страната ни по цял свят. С Петър Жотев се запознах през 2017 година, когато аз и моите колеги от Националната комисия по организацията на Националната олимпиада по биология установихме, че в списъка за първата възрастова група, където се състезаваха ученици до 9 клас, изведнъж на второ място се озова ученик от 7 клас. Нещо, което е доста необичайно", твърди проф. д-р Албена Йорданова.

Петър Жотев е изключително благодарен на екипа на Подкрепи.БГ, които подкрепят неговата кауза, да получи образование в Кеймбридж. След няколко изпита и интервюта, които бяха доста тежки, той е приет да учи в престижния университет. За съжаление годишната такса за обучение е в размер на  47 000 паунда, тази сума е непосилна за неговото семейство.

Петър Жотев и проф. д-р Албена Йорданова"За тази цел съм отворил дарителска кампания в сайта Подкрепи.БГ, където, който иска, може да помогне с някаква малка сума за финансирането на обучението ми в Кеймбридж. Защото наистина мисля, че този университет дава много добър старт и е уникален като възможности", допълва Петър.

Проф. д-р д-р Албена Йорданова посочва, че вярва силно, че Петър ще осъществи тази своя мечта да стане студент в Тринити колидж в Кеймбридж , и от сърце му желае по-нататък невероятна реализация, защото той има знанията, уменията, амбициозен е, трудолюбив е, постоянен, дисциплиниран, така че много, много положителни качества притежава този младеж. 

"Бих искала да се обърна към всеки подкрепящ младите таланти човек в България да направи, макар и минимално дарение за Петър, защото по този начин ние ще реализираме една мечта, с която целият народ по-нататък ще се гордее. Убедена съм в това", казва още тя.

Чуйте подробности в звуковия файл.

Снимки: личен архив Петър Жотев

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30