"С дъх на пролет", "Лъч на светлина", "Студено светене", "Супер сили", "Крафт вселена" това не са имена на фентъзи романи, а така се наричат заниманията в едно пространство на бъдещето, което създава среда с разнообразни възможности за учене, забавления, откривателства и игри.
Как технологиите на бъдещето да станат разпознаваеми за техните бъдещи потребители и създатели? Какво е "територия за любопитковци” и как използва моделите на неформалното образование, в който водещи са преживяването и личното удовлетворение от обогатяването на знанията? В "Нашият ден" Алексей Потебня, маркетинг управител в ТехноМеджикЛенд и преподавател в катедра "Стопанско управление“ в СУ “Климент Охридски“, и Магдалена Попова-Костова, стажант в този интерактивен център и студент в специалност "Неформално образование" в Софийския университет, разказват как децата могат да обогатят знанията си в неформална среда.
"Ако ги нямаше технологиите, нямаше да съществува светът около нас. Най-малкото съвременните поколения да ровят в телефоните... Всъщност технологиите и науката са много важен комплекс и създават възможността да се развиваме. И това е най-важната гаранция, че бъдещето ще бъде успешно. Ние всички искаме то да бъде такова“, посочва Алексей Потебня.
Магдалена Попова-Костова, допълва, че без технологиите не бихме имали възможността да пътуваме в космоса, да правим експедиции до други планети.
Задачата на екипа на интерактивния център е да запали интереса на децата към науките и технологиите.
"Имаме нужда от създатели на бъдещето, които да се запалят. Да видят, че науката и технологиите са интересни и увлекателни“, казва Алексей Потебня.
Комплексът от наука, технологии, математика, инженерство и разбира се, изкуства – основните стълбове, които трябва да провокират децата за нови знания. Действените подходи заемат основно място и това се случва чрез учене с игра, учене чрез правене или учене чрез преживяване.
Групите, който посещават интерактивния център за наука и технологии, са разнообразни от 3-ти до 9-и клас. Интересно е да се наблюдава любопитството в очи на посетителите, пояснява Магдалена Попова-Костова.
"Не бива да изпускаме следваща Мари Кюри или следващия Айнщайн, защото ние вярваме, че вече пет години ни посещават точно такива хора“, допълва Алексей Потебня.
Основната цел на центъра е с подходите на неформалното образование да подпомогне формалното образование.
"Всяка една демонстрационна установка дава възможност да наблюдаваме минимум две явления. Но това далеч не пречи да постигнем различни степени на обясняване“, казва още Алексей Потебня.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..
Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..
Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg