С множеството жалби, депозирани в кабинета на омбудсмана, както и журналистическо разследване на Валя Ахчиева за нарушени права на пациенти с онкологични заболявания и компрометирането на тяхното лечение, омбудсманът Диана Ковачева сезира компетентните власти с искане да се назначат проверки. Всички тези данни са сведени до знанието на главния прокурор Иван Гешев, служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и вр.и.д.управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Йорданка Пенкова.
В разследването на Валя Ахчиева се твърди, че има порочна схема за скъпи лекарства за лечение на онкологични заболявания и заплащани от НЗОК, които се отчитат като отпуснати, но не достигат до онкоболните хора. Омбудсманът иска проверки заради занижения контрол и неглижирането на този и сходни проблеми от компетентните власти.
Трябва да се обърне внимание на отчета и системата за верификация на лекарствата. Работи ли тази система и защо стигнахме до този момент?
"Системата работи частично и тя е едно от потенциалните решения на този проблем. Ако това, което изнася г-жа Ахчиева като факти в публичното пространство, е вярно, ние сме изправени, пред една не просто корупционна, а една много тежка престъпна схема с човешкото здраве и живот, в която участват не само фирмите посредници, не само лечебните заведения, но вероятно участва цялата държава, която услужливо си е затворила очите."
Това казва в интервю за БНР Мария Петрова, адвокат по медицинско право.
Според нея фармацевтичният сектор и здравеопазването са най-регулираните сектори. Но в България тази регулация се случва до степен, че на хартия всичко е наред, а практически нищо не работи, защото няма контрол.
С фактите, които г-жа Ахчиева излага, става ясно, че е възможно един човек, на когото се полага определено лечение като количество и качество, в частност онкоболен, изобщо да не получава тази своя терапия и държавата да не разполага с механизъм за контрол.
"В България продължава да тежи тази стигма, че ако един човек е онкоболен, той не подлежи на лечение. А всичко е палиативно. Краят е предизвестен, което далеч не е така. Развитието на медицината и статистиките, които виждаме от европейските държави, сочат друго“, казва адвокатът по медицинско право.
Липсата на електронно здравеопазване, липсата на прозрачност и нуждата от двойна и понякога тройна верификация дават възможност на различни хора във веригата да злоупотребяват.
В допълнение Мария Петрова, коментира, че за да стигнем до разплитането на този случай, тук най-вероятно са замесени много по-големи финансови интереси и много важни хора, вероятно. Това разследване може би ще остане на ниво журналистическо разследване.
"Най-вероятно има длъжностни престъпления, на първо място, от лицата, които е трябвало да осъществяват контрол и не са го правили. От друга страна, съм склонна да допусна, че има недостатъци в системата. Като това, че ние въведохме верификацията, така както Европа изисква. Ние я въведохме частично и едни хора се опитват да си спестят усилия, за да може тези порочни практики да продължават“, твърди тя.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg