За културните богатства на Търговище през призмата на археологията, етнографията и възможностите за културно-исторически туризъм в "Нашият ден“ разказват Магдалена Жечева, директор на Районен исторически музей - Търговище и Стефан Иванов, археолог и главен уредник в отдел "Археология“. Да си част от екипа на музей не е служба, не е работа за прехрана, а е предизвикателство, привилегия и мисия.
"През XVI век името на нашия град се появява на картата на нашите земи като Ески Джумая и според легендата името му идва именно от факта, че то е едно много популярно място в началото, а в последствие известен панаирен град, намиращ се далеч зад пределите на Османската империя“, казва Магдалена Жечева, директор на Районния исторически музей в Търговище.
Новите проекти в Регионалния исторически музей - Търговище
Историческият музей в Търговище съществува от 1951 г. и разполага с три постоянни експозиции, разположен в безценни сгради от епохата на Възраждането.
В сградата на бившето училище "Хаджи Руси“ е разположена археологическата експозиция, разказваща за Търговищкия край от праисторически времена до Средновековието. Възрожденската Хаджиангелова къща е приютила етнографската експозиция. Знаковата за града сграда на Славейковото училище е мястото за временните изложби на музея.
"Там могат да се видят различни изложби, две от които са постоянни, свързани с участието на населението във войните за национално обединение. И една чудесна част с възрожденска класна стая, посветена именно на просветното дело“, допълва Магдалена Жечева.
Музейната експозиция пази една безценна реликва. Това е знамето на земската войска – символ на първата войскова част в Търговище от времето на Освобождението.
Друг интересен музеен обект е къщата-музей "Никола Симов-Куруто" – виден български революционер – знаменосец на Ботевата чета. Музеят в Търговище съхранява и единствената автентична вещ на Никола Симов - Куруто – неговата кама.
Музеят пази спомена и за Нюйоркския митрополит Андрей. Израснал в Търговище, той не забравя родния си град. Според възможностите си прави дарения на двата храма. А благодарение на финансовата му подкрепа Общината Търговище закупува пречиствателна станция за питейна вода.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Повече от 20 години в работата ми имам 20 археологически сезона, участвал съм в над 30 археологически обекта. Като научен ръководител в повече от 20 експедиции на територията на Търговищка, Шуменска и Разградска област."
Това казва в интервю за БНР Стефан Иванов, археолог и главен уредник в отдел "Археология“.
Търговищкият район е много богат, както и цялата страна, на археологически паметници. Във фонда на Регионалния музея се съхраняват над 7500 културни ценности от времето на неолита VII – VI хил. пр. Хр.
"За последните 60 години, откогато съществува нашият музей, са проучени много малка част, да кажем не повече от 50 археологически обекта, които дават много ценна информация за живота по нашите земи“, посочва археологът.
Първите проучвания са свързани с проф. Димитър Овчаров, който е първият директор на РИМ-Търговище. Той обогатява изключително много фондовете на музея с паметници от средновековната епоха.
"През 70-те години на XX век се отдава по-голямо внимание на праисторията и в резултат на много спасителни археологически проучвания, които се провеждат с мащабни строежи, извършени през 70-те и първата половина на 80-те години на милото столетие. Тогава са и най-мащабните разкопки, правени в Търговищка област“, посочва археологът.
Пред последните 15-години се проучва късноантичният град Мисионис край Търговище. Освен силно укрепена крепост, селището е било и важен търговски център с кантори. През цялото си съществуване Мисионис е бил свързан със старите български столици - Велики Преслав и Търново. Античният град е съществувал до разрушаването му през XIV век от османските завоеватели.
Стоян Иванов припомня, че проучването на античното селище е започнато от проф. Димитър Овчаров през 60-години на миналия век. През 70-те години разкопките са замразени. Едва през 2003 г. те са възобновени и продължават до днес.
"Златното Кралевско съкровище е открито през 1979 година от археолога Георги Гинев, който проучва целия некропол. Той се състои общо от 6 могили. В третата по ред могила открива един каменен гроб“, разказва Стефан Иванов.
Предполага се, че това е гроб на висш аристократ, живял през III век пр. Хр. След кремация останките му били събрани в позлатен съд – хидрия, и погребани в могилата заедно с дарове от злато, сребро, керамика.
Съкровището се състои от 47 златни предмети, както и от керамични съдове – амфора, кана и чаша, погребален венец от глина с позлата, бронзова брадва.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg