Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томчо Томов:

Едва 19% покриват нивата на дигитална компетентност за заеманата длъжност

Всеки трети работещ е в риск от изпадане от пазара на труда поради дефицити в дигиталната компетентност

Томчо Томов - ръководител на Националния център за оценка на компетенциите, БСК.
Снимка: БСК

Само 19% от работната сила покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях длъжност. На този фон, над 90% от работните места изискват специфични видове цифрови умения. 15% от активните участници на пазара на труда са застрашени от отпадане от работа, поради липса на елементарно ниво на дигитална компетентност, сочи изследване на Българската стопанска камара (БСК), в партньорство с Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

"Данните са натрупвани около 6 месеца. Извадката е представителна и обхваща 130 предприятия и над 2000 изследвани лица. Фокусът на изследването беше върху хората, които имат ключови позиции в дейността на тези предприятия."

Това обясни Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите в Българската стопанска камара, пред БНР.

Според него тези лица определят нивото на дигитализация в своите предприятия като ниско или умерено ниско. Това означава, че България изостава от темповете на технологично развитие. Вървим към цифровизация, промени в аналоговата информация по посока на спорадични действия, свързани с цифровизацията. Но не достигаме ключовата цел – дигитална трансформация.

"Само 20% от предприятията разполагат с дългосрочна стратегия и програми за дигитализация. Нещо повече около 35% от тях считат, че имат други неотложни приоритети и не планират нарастване на инвестициите“, допълва Томчо Томов.

Наблюдава се дигитално разслоение на населението, което може да се опрели като вид социално неравенство. Между 20% и 30% са уязвимите, обикновено това са хора с по-нисък образователен ценз и принадлежат към по-възрастното поколение.

"Около 40% от работната сила са хора, които са във възраст, при която се наблюдават множество психологически бариери по отношение на дигитализацията“, твърди експертът.

Според Томчо Томов индустрия 5.0 се развива. Постоянно следим и публикации, съобщения и информация за навлизането на изкуствения интелект. Сега се навлиза в когнитивните способности на хората. Това ще засегне множество професии. 

60% посочват, че технологиите на техните работни места са променени. 70% посочват, че са променени методите на организация и управление на бизнеса.

"Формалното образование все по-трудно може да догони промените в технологиите. То трябва да се отвори към бъдещето и да предлага по-кратки и гъвкави квалификации“, посочва експертът.

Необходимо е да се развият гъвкави програми за продължаващо обучение, да се ускори сдружаването на малки и средни предприятия в секторни квалификационни фондове и клъстери за развитие на професионални умения на работната сила.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25