Само 19% от работната сила покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях длъжност. На този фон, над 90% от работните места изискват специфични видове цифрови умения. 15% от активните участници на пазара на труда са застрашени от отпадане от работа, поради липса на елементарно ниво на дигитална компетентност, сочи изследване на Българската стопанска камара (БСК), в партньорство с Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
"Данните са натрупвани около 6 месеца. Извадката е представителна и обхваща 130 предприятия и над 2000 изследвани лица. Фокусът на изследването беше върху хората, които имат ключови позиции в дейността на тези предприятия."
Това обясни Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите в Българската стопанска камара, пред БНР.
Според него тези лица определят нивото на дигитализация в своите предприятия като ниско или умерено ниско. Това означава, че България изостава от темповете на технологично развитие. Вървим към цифровизация, промени в аналоговата информация по посока на спорадични действия, свързани с цифровизацията. Но не достигаме ключовата цел – дигитална трансформация.
"Само 20% от предприятията разполагат с дългосрочна стратегия и програми за дигитализация. Нещо повече около 35% от тях считат, че имат други неотложни приоритети и не планират нарастване на инвестициите“, допълва Томчо Томов.
Наблюдава се дигитално разслоение на населението, което може да се опрели като вид социално неравенство. Между 20% и 30% са уязвимите, обикновено това са хора с по-нисък образователен ценз и принадлежат към по-възрастното поколение."Около 40% от работната сила са хора, които са във възраст, при която се наблюдават множество психологически бариери по отношение на дигитализацията“, твърди експертът.
Според Томчо Томов индустрия 5.0 се развива. Постоянно следим и публикации, съобщения и информация за навлизането на изкуствения интелект. Сега се навлиза в когнитивните способности на хората. Това ще засегне множество професии."Формалното образование все по-трудно може да догони промените в технологиите. То трябва да се отвори към бъдещето и да предлага по-кратки и гъвкави квалификации“, посочва експертът.
Необходимо е да се развият гъвкави програми за продължаващо обучение, да се ускори сдружаването на малки и средни предприятия в секторни квалификационни фондове и клъстери за развитие на професионални умения на работната сила.Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg