Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трънско – като обич и кауза

За Трънско – като обич и кауза, през разказите на доброволците, обединени около Трънското туристическо дружество. И още – за "Трън Ултра Рън" или предизвикателство за смелчаци. Как можете да премерите сили сами със себе си сред магията на трънския край, по 54-километровия маршрут на маратона, който преминава през 9 върха от четири планини?

Руслан Зарев и Асен Груев са сред основателите от Трънското туристическо дружество. Те са хора, които искат да популяризират региона. Свързани са с Трънско, корените им са от там, обичат този край и са осъзнали, че там се намира тяхната родова памет. Те разказват и какво ги е обединило преди Трънското дружество – "България за Трънско", идеята за референдум, граждански инициативи в борбата за чиста природа в района... 

Ето какво разказват в "Нашият ден":

"Когато започна дружеството, в района реално нямаше нищо известно, нямаше туристическа планинска инфраструктура. А пък районът е изключително благодатен за планински туризъм. Когато се е създавал планинският туризъм в другите части на България, Трънско е било в строг граничен режим и по това време не е имало как да се случва каквото и да е – при нас се е идвало с открит лист от Гранична милиция. Така един страхотен планински район е останал встрани от туристическите маршрути. 

Географското разположение на Трънско го предопределя като един изолиран район, защото е граничен, а не транзитен. Районът остава изолиран и до голяма степен девствен за България, затова е интересно човек да то посети. В Трънско са разположени 10 от общо 39 български планини. Представете си какво море от хълмове, върхове и долини представлява този край. Най-високият връх е 1737 м. Това е Кръвави камик. Много хора мислят, че това е връх Руй. Възможностите за туризъм са много големи. Но освен това Трънско има един особен облик – аз често го сравнявам с Графството от измисления свят на Дж.Р.Р Толкин..."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив на Руслан Зарев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40