Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стихотворението като филм или Манифест на видеопоезията от Том Конивес

Том Конивес е канадски артист, преподавател и видеопродуцент. В края на миналата година той курира изложба в Съри, Британска Колумбия, Канада, под названието "Поети с видеокамера", в която се проследява видеопоезията от 1980 до 2020 година. Участват поети и кинотворци от Канада, САЩ, Германия, Италия, Австралия, Аржентина, Белгия, Великобритания, Мексико, Русия, Литва и др. Представени са общо 29 творби, разграничени според използването на текста в тях, включени в пет главни категории видеостихотворения: кинетичен текст, озвучен текст, визуален текст, изпълнение, син(е)поезия. 

В различна степен всички видеостихотворения в изложбата споделят безкомпромисното желание да разширят и в крайна сметка да предефинират поезията за "ерата на екрана", като експериментират с необичайни, провокиращи мисълта съпоставки. Това хронологично изследване е опит да се проследят в исторически контекст направленията във видеопоезията, но и ни разказва повече за самата нея като форма на изкуство.

В "Хралупата" в София бяха преожектирани няколко от тези творби, показани в "Поети с видеокамера", а Мария Михайлова прочете Манифеста на видеопоезията от канадския поет Том Конивес.

Чуйте репортажа от събитието с участието на Мария Михайлова.

Снимка – "Хралупата"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57