Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Седемте стола" с премиера в НАТФИЗ

Снимка: @dramatheatrelovech

Трета премиера за сезона представи Драматичен театър Ловеч. Заглавието е "Седемте стола" и е интерпретация по романа на Иля Илф и Евгений Петров. Сюжетът разказва за служителя на службата по вписванията Иполит Матвеевич Воробянинов, който научава от умиращата си баба, че в един от столовете в хола на старата им къща в град Старгород са скрити огромно количество брилянти. Изкушен от тлъстата печалба, Иполит тръгва да търси семейното имане. По пътя си среща млад авантюрист на име Остап Сюлейман Берта Мария Бендер Бей, известен като Великия комбинатор. Двамата сключват договор за процентно разпределение на съкровището и се заемат заедно с издирването му, споделя режисьора Дамян Тенев:

"Основното в текста е стремежът към материалното. Спектакълът представя свят, препълнен с престъпници. Това е опустошение на душата".


Дамян Тенев използва похвата за клоунадата и тук, както в повечето си режисьорски решения – "Посещението на старата дама", където тя е въплътена като елемент на сатира. Както и маската на пороците, зад която се обезличаваме, която е основен мотив в "Тартюф". Великият комбинатор Остап Бенер оживява в изпълнението на Петко Венелинов, герой, който знае "четиристотин сравнително честни начина за измъкване на пари". В другата главна роля, на Иполит Воробянинов, се представя проф. Пенко Господинов. Това са два персонажа, които както се допълват, така са и коренно различни един от друг. Интересен факт е, че през 1948 г. романът е забранен за публикуване като "груба политическа грешка на издателство "Съветски писател".

Дамян Тенев в студиото на програма „Христо Ботев“
Преводът на текста е на Димитър Загоров. Сценографи са Радостина Тодорова и Елица Андреева. А композитор – Георги Георгиев от група "Остава". Видео дизайнът е дело на Петко Танчев, а дизайнът на плаката е на Драгомир Димчев. Участват още Боряна Бабанова, Георги Грозев, Елица Костова, Павел Емилов, Явор Костов-Яша.

"Седемте стола" ще бъде премиерно представен в София на 18 април от 19 часа, в Голяма зала на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23