Семейство Сиана и Иво Тончеви избират да живеят и отглеждат децата си на село и не само това. Правят своя ферма в софийското село Негован, която наричат "Близката ферма“, за да могат да практикуват възстановително земеделие.
"Нашата цел е да отглеждаме почва и в последствие видяхме, че можем много добре да се справяме с това и да даваме нещо повече на децата“, Иво Тончев, който по професия е агроном.
Когато се появяват децата им, желанието да ги хранят с чиста и качествена храна провокира идеята да се захванат с фермерството.
"Но когато в живота на човек с появи детето, освен всички хубави неща, които влизат в него, влиза и една много голяма отговорност. Едни много силни импулси се събуждат в човека как да направи най-доброто за своето дете и да направи света едно по-добро място“, споделя Сияна Тончева.
Тя допълва, че в наши дни родителството е доста либерално. Родителите се стараят да дадат всичко на своите деца. Да задоволяват потребностите, но и желанията им. На по-късен етап се появява и въпросът частно или държавно образование?
"Няма никаква гаранция къде нашите деца ще се чувстват най-добре. И няма как ние, като родители, да прехвърлим отговорността за възпитанието и за образованието на учителите и на училището, дори и те да са най-добрите в света. Отговорността пак си остава наша“, казва още Сияна Тончева.
Важно е децата да имат себеподобни. Важно е да имат осъзнати възрастни, които да бъдат модел за подражание, защото особено в първите седем години децата преживят света, учат за живота чрез възрастните. Те стават огледало на възрастните около тях.
Сиана Тончева подчертава, че според Валдорфската педагогика развитието на детето се състои от три етапа от по седем години. Всеки етап оформя начина, по който децата подхождат към света – интелектуално, емоционално, физически. Техният подход, от своя страна, оформя начина, по който учат. Децата в ранно детство живеят предимно чрез сетивата си и учат най-добре чрез имитация. От 7 до 14-годишна възраст учат най-добре чрез уроци, които докосват чувствата им и оживяват творческите им сили. След 14-годишна възраст започва развитието на независимия интелект. Заедно с него се затвърждава способността да се изследва светът абстрактно и да се прави преценка и критично мислене.
"Детето отива на училище, научено да чете и да смята. Аз бях така. Отидох на училище и си знаех всичко. В едно момент се оказа, че аз нямам какво да науча и така си минаха първите четири класа“, споделя Иво Тончев.
Здравословна рамка за избора на родителите и тяхното израстване по отношение на възпитанието на децата и целия път в търсене на образователна алтернатива.
Близката ферма
За трето поредно лятото "Близката ферма“ отваря врати за деца и се превръща в училище сред природата.
"През годината отглеждаме зеленолистни, а през лятото – деца“, твърди Сияна Тончева.
Екипни мисии, спасителни акции, игри и приключения, така преминава всеки един ден на децата, които се учат на тайните на градинарството. Във фермата децата се свързват със земята и храната чрез играта.
Сияна и Иво провокират децата, предизвикват ги, вдъхновяват ги да търсят отговори, да задават въпроси, да изследват, да четат, да се впуснат в приключения и наблюдения. Цяла седмица децата работят в екипи по тема, свързана с фермата, и в петък представят резултатите на сцената с микрофон.
Целия разговор можете да чуете звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg