Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джаз+

Джазът и вътрешният свят

Омар Соса
Снимка: en.wikipedia.org

"Вътрешният мир" е темата на поредния "Джаз+" "Заедно след полунощ". 

Началото е с френския китарист от виентамски произход Нюен Ли, гостувал и в София. Поемите му са събрани под поетичния надслов "Коприна и пясък". Сайдмен му е перкусионистът-майстор на гембри и вокал от Магреб Рани Крия, когото откриваме и в последния половин час, като гост на немския перкусионист Волфганг Хафнер. Специално поканени за проекта му "Silent World" са тромпетистът Тил Брьонер, тромбонистът и вокал Нилс Ландгрен и пианистът Доминик Милър.

Друг пианист, с афро-кубински произход и също "кръстник" на предаването е кубинецът Омар Соса. Посвещаваме му средния час на предаването, а негов партньор в дуото "Ироко" е бразилският мултиинструменталист и вокал Тигана Сантана. "Moonstone", "Thar Desert Dawn", "Moradía de Babalú", "A Seiva da Gameleira Branca", "Faro", "The Peace Inside" са само част от заглавията на композициите, подтикващи ни към мечтания.

Нощта е млада в първите часове на 20 април.

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10