Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джаз+

Джазът и вътрешният свят

Омар Соса
Снимка: en.wikipedia.org

"Вътрешният мир" е темата на поредния "Джаз+" "Заедно след полунощ". 

Началото е с френския китарист от виентамски произход Нюен Ли, гостувал и в София. Поемите му са събрани под поетичния надслов "Коприна и пясък". Сайдмен му е перкусионистът-майстор на гембри и вокал от Магреб Рани Крия, когото откриваме и в последния половин час, като гост на немския перкусионист Волфганг Хафнер. Специално поканени за проекта му "Silent World" са тромпетистът Тил Брьонер, тромбонистът и вокал Нилс Ландгрен и пианистът Доминик Милър.

Друг пианист, с афро-кубински произход и също "кръстник" на предаването е кубинецът Омар Соса. Посвещаваме му средния час на предаването, а негов партньор в дуото "Ироко" е бразилският мултиинструменталист и вокал Тигана Сантана. "Moonstone", "Thar Desert Dawn", "Moradía de Babalú", "A Seiva da Gameleira Branca", "Faro", "The Peace Inside" са само част от заглавията на композициите, подтикващи ни към мечтания.

Нощта е млада в първите часове на 20 април.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията"

Икони с глави на насекоми и човешки тела, злато и спрей, ритуал и фетиш, вярвания и разпад – това могат да видят посетителите на столичната галерия за съвременно изкуство Doza до 14 май. "Нашият ден" представя художникът Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията" – изложба с акцент върху идентичността, паметта и уязвимостта..

публикувано на 25.04.25 в 10:21
Илко Ганев

Меценатството в България – в реалната или в пожелателната сфера?

Безсмъртните шедьоври на европейското изкуство, създадени от Леонардо да Винчи, Ботичели, Микеланджело и Донатело, се появяват в епохата на Ренесанса, когато започват и италианските проявления на меценатството. Във Флоренция на Медичите, в Рим на Борджиите, в Милано на фамилията Висконти. Ако погледнем към Франция, отново ще видим същото. Ако се върнем..

публикувано на 25.04.25 в 09:10
Виргиния Захариева

Нова стихосбирка на Виргиния Захариева

Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните, пясъкът и крайморските градини са героите на стихосбирката.  В книгата хората присъстват някак мимоходом, морето е главното, то се е отпечатало в тях и то дава живот. В тази книга перспективата е..

публикувано на 25.04.25 в 08:45

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15