Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Милен Любенов: Договорката между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ означава ново парламентарно мнозинство

Николай Денков от ПП (вдясно), Десислава Атанасова, Томислав Дончев (вляво) и Росен Желязков (на втори план) на съвместната пресконференция на ГЕРБ-СДС ПП-ДБ в Народното събрание - 18 април 2023 г.
Снимка: БГНЕС

“Важно е политиците да си припомнят поговорката “вълкът нрава си мени, но козината не“, защото компромис на всяка цена не е добър компромис и това няма да се отрази добре на политическите партии, защото гражданите очакват от тях реална политика, свързана с обещанията, които са давали преди изборите“.

Това каза пред БНР политологът доц. Милен Любенов.

Милен Любенов

Според него това, което се случи вчера, като договорка между ГЕРБ-СДС и ПП- ДБ, на политически език означава ново парламентарно мнозинство, защото от миналата седмица до вчера тези две големи коалиции участваха в разговори по теми и политики, включително и по темата, свързана с ротационното председателство.

Любенов твърди още, че ротационно председателство се прави тогава, когато става дума за голяма коалиция. Неговият прочит на ситуацията е, че се върви в такава посока, защото каквито и договорености да има по законодателната програма, без да се състави редовно правителство, парламентът не може да продължи своята работа.

Той счита също, че ПП в момента е приело всички предложения на ГЕРБ от 48-ото Народно събрание:

“за работни групи, за това лидерите да се оттеглят на заден план и да се търсят някакви други решения“.

В ефира на “Нашият ден“ доц. Любенов акцентира и върху това, че парламентарното мнозинство е това, което гласува избирането на едно правителство, независимо под каква форма е етикитирано. В този смисъл той не вижда разлика в това дали правителството ще бъде реализирано с първия, или с втория мандат, защото това не е от съществено значение за политическия резултат.

Той коментира предложението да не се внасят украински земеделски стоки като “популистки ход“:

“от няколко месеца насам основната тема е свързана с инфлацията и високите цени, а изведнъж на определени браншове от българската икономика, които добре са обгрижвани, не им харесва да участват на един свободен пазар, където могат да продават своята продукция“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44