Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

проф. Нина Гочева

Знаем ли всичко за сърцето?

проф. Нина Гочева
Снимка: www.raredis.org

Човешкото тяло е обект на научен интерес и изследвания от хилядолетия и въпреки това все още някои негови аспекти остават пълна загадка. То е толкова познато и напълно непознато в едно и също време. До такава степен сме свикнали с телесната си обвивка, че сме престанали да се удивляваме от неговите невероятни функции, трансформации и сигнали. И все пак то намира начин да ни изненада и да привлече вниманието ни към него. В новата рубрика "Анатомичен атлас" се опитваме да ви представим познати и непознати факти за нашето тяло.

Започваме с кръвоносната система и сърцето не само защото заболяванията са сред най-честите у нас и по света. Първата среща е с проф. Нина Гочева – специалист по вътрешни болести и кардиолог в София с над 45 години медицински опит. Въвежда за първи път в България двуразмерна и интраоперативна трансезофагеална ехокардиография и фармакологичен стрес-тест ехокардиография.

Защо сърцето на жените е по-малко от това на мъжете, има ли "вълшебни" хапчета за кръвно налягане, задължително ли се унаследяват сърдечно-съдовите заболявания, наистина ли сърцето никога не боли, помагат ли шоколадът и зехтинът при високо кръвно и още на много въпроси търси отговор Ани Костова в разговора с проф. Нина Гочева.

Снимка – Институт по редки болести

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36