Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Татяна Буруджиева: Правителство може да има, но как?

Снимка: стопкадър: bTV

“Моето очакване е да има правителство, но съм много скептична за възможността то да се реализира“.

Това каза в интервю за БНР доц. Татяна Буруджиева, политолог и преподавател. 

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ водиха преговори по законодателната програма на Народното събрание, но отричат да водят такива за съставяне на редовен кабинет. 

Това ни казва, че хората от “Продължаваме промяната“ смятат, че парламентът може да работи без да има избрано правителство, а това е абсурдно и невъзможно“, казва тя в ефира на “Нашият ден“.

Според нея не можеш да каже, че “ще сътрудничиш, за да се случат някакви неща, но всъщност няма да дадеш възможност те да се случат, защото няма да изберем онези, които да ги правят, така че тези да се случат“. 

“Все пак картината на тази обща пресконференция, в която стояха едни до друг представителите на тези две политически сили, показва, че е възможно да се получи някакъв вариант, в който да имаме правителство, но мисля, че не само ние, но и самите политически партии, все още нямат идея как да стане това“, изразява умерен оптимизъм политологът.

Най-вероятно другата седмица президентът започва да дава мандати…

По нейните думи имаме уговорена рамка на бюджета, което е стъпка напред, но нямаме особени крачки към създаване на правителство. Въпрос от особена важност става в кой ще е третият мандат и дали всъщност с третия мандат, при краха на първия и втория, може да се случи нещо.

Буруджиева подчертава още, че колкото и до продължаваме да правим избори, това ще е казуса – първите две политически партии са заедно във властта, под една или друга форма.

Парите по Плана за възстановяване и устойчивост…

По думите на Буруджиева през изминалите години, когато е ставало въпрос за пари, нещата са получавали своето разрешение в политиката. По различни програми в различните периоди това се е получавало, но въпросът според нея не е само в парите от Европа. 

Тя твърди още, че служебното правителство няма политически хоризонт пред себе си поне по конституция и по правилата, затова “парите започват да не са на мястото си, но което обичайно би трябвало да бъдат, както политическото и политиките са загубили своето място“.

“Не знам дали това е някакъв преход и някакво отиване в ново състояние, но загубваме основни параметри на състоянието, наречено “демокрация“, като те са свързани с това как се упражнява властта“, казва още тя и подчертава:

“българинът все по-малко започва да разбира защо се упражнява властта изобщо и какъв и смисълът от едни избори, а това е много тежък въпрос и тежко съмнение от гледна точка на самата демокрация“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата" като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия като за остродумец и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми блог...

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25