Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Легенда за Калиакра" оживява на сцена

4
Снимка: Йоана Маринова

Тази вечер (21 април) на сцената на Дерида денс център от 19.30 предстои премиерата на представлението "Легенда за Калиакра". Спектакълът е построен по българска легенда, която разказва как четиридесет млади девойки сплитат косите си и скачат от нос Калиакра, за да се спасят от насилника си. Вдъхновен от тази история, "Легенда за Калиакра” представя различните образи на насилника в съвремието, като преплита четирите гледни точки на персонажите – Войдана, Талла, Явора и Уна към случилото се на ръба на скалата. Като в сън или като в чужд спомен, четирите девойки ровят в миналото си в търсене на единственото спасение – Любовта.

В представлението участват актрисите Анна-Мария Николаева, Анастасия Левордашка, Боряна Бабанова, Марина Георгиева. Тук образът на насилника има различни лица и проявления, а историите на четирите девойки са пренесени и към личното и съвременното като елемент, споделят Анна- Мария и  режисьорката Елица Йовчева:

"Това е процес, с който открихме тази легенда как резонира в самите нас днес, ролята на обществото, което изисква от жената сме разгледали. Неща, които звучат архаично сме превели на универсален език. Това са четири чувствителности, които реагират по различен начин, с различен знак. Морето има противоречиво значение в нашия спектакъл, това е едно пространство между живота и смъртта. Нашето море е бурно, кърваво и лабиринт, в дъното на който има светлина." споделя Елица.

Представлението включва и поезия на поетесата и драматург Мирела Иванова. Типично за Елица Йовчева като режисьор е да включва психоанализа в своите представления, а сценографията й винаги работи и с изобразително изкуство. По сценографията режисьор и актриси работят заедно:

"Според мен трябва да търсим не по какво сме различни, а по какво си приличаме. Различните лица на една жена е всяка една от нас, гледаме жената като Вселената, Земята. В спектакъла съм Явора, тя изминава дълъг път през това да прости на себе си затова, че се е поддала на насилника – обществото." – споделя Анна-Мария.


Снимки: Йоана Маринова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10