Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години от рождението на Сергей Рахманинов

Неделя, програма "Христо Ботев", 22.00 часа

Сергей Рахманинов
Снимка: Wikipedia

Неговата музика е необятна като земята, която го е родила. Критиците го наричат "Последният романтик на 20-и век" и "Божество с три лица", а мнозина от тях се опитват да определят творческия му облик с думите "най-руският от всички композитори".

"Аз съм руски композитор и моята родина сложи отпечатък върху характера и възгледите ми.Ако искате да знаете какво чувствам – слушайте музиката ми!"казва самият Рахманинов, чийто остро-лиричен усет за епохата неизменно се свързва в съзнанието му с образа на горещо обичаната Родина, с безпределността на нейната шир, мощта на нейните стихии и нежната крехкост на разцъфващата й пролетна природа.

Творец със силно, ярко самобитно дарование, гениален пианист, който няма равни сред съвременниците си, и същевременно – изтъкнат диригент, Рахманинов е феноменално надарен музикант и трудно може да се каже коя от трите страни на неговата дейност е определяща. Съвременниците му се затрудняват да отговорят на този въпрос.


"Когато слушаш неговото Трио или Втория му концерт, или сонатата за виолончело, или "Франческа"… или пък нещо друго, още по-добро
пише един от критиците си мислиш: ето кой е роден да композира! Да зареже всичко друго и да композира!... И слушайки как Рахманинов дирижира "Живот за царя" или "Дама пика", или някоя от симфониите на Чайковски или сюитите на Григ, си мислиш: ето кой е роден да дирижира! Да зареже всичко друго и да дирижира! Но Рахманинов е също така и пианист! И захласнат от това как той изпълнява концерта на Чайковски или собствените си творби, си мислиш: ето кой е роден да свири на пиано! Да зареже всичко друго и да свири"

Сергей Рахманинов е автор на 3 симфонии, 3 опери ("Алеко", "Скъперникът-рицар" и "Франческа да Римини"), 4 клавирни концерта, Рапсодия по теми на Паганини, кантатата "Пролет", симфоничните поеми "Камбаните" и "Островът на мъртвите", литургията "Св. Йоан Златоуст", "Всенощно бдение", фантазията "Скала", прекрасната "Вокализа", 24 прелюдии и 15 етюди-картини за пиано, 83 романса, две клавирни триа и още много други творби.

В двата часа на неделната музикална вечер (23 април от 22 часа) по програма "Христо Ботев", посветена на 150-ата годишнина от рождението на композитора, ще чуете някои от най-популярните страници от неговото творчество, както и негово авторско изпълнение на две от клавирните му пиеси.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40