Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Пеканов:

Българският бизнес вече осъзнава колко голяма е възвръщаемостта на инвестициите в образованието

| обновено на 25.04.23 в 13:16
Атанас Пеканов
Снимка: БГНЕС

Вчера беше представен първият доклад на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет.

Според доклада на Пламен Ненов – професор по макроикономика, Norwegian Business School, от 2000 до 2019 г. икономиката в София се е развила в пъти по-добре от останалата част на страната. След кризата от 2009 г. икономиката в голямата част от страната извън София почти не се развива.

“Първият доклад беше изработен от Пламен Ненов и касае регионалното развитие на страната. В своя доклад той показа, че не просто имаме едно развитие на различни скорости, а имаме дивергенция. София продължава да расте с всяка година, докато останалата част от страната стагнира, расте с много ниски темпове и се отдалечава от столицата“.

Това каза в интервю за БНР вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

По думите му това е интересно не само по линия на икономическата активност, не само по отношение на средната работна заплата, но и по отношение на заетостта:

“Ако заетостта е 100%, това означава, че всеки, който иска да има работа, работи на пълен работен ден, не е в сезонна заетост и т.н. Тази пълна заетост обаче се постига само в София, в останалите части на страната, дори там, където има ниска безработица, заетостта спрямо трудоспособното население е относително ниска.

Това означава, че има само сезонна активност в някои части от страната или че много хора са на половин работен ден, или пък, че има много безработни. Това са различни ситуации, но във всяка от тях сме под потенциала на икономиката“.

Според вицепремиера Пеканов имаме възможност да произвеждаме повече, което носи по-високи доходи, но това не се случва и този проблем обуславя много притеснителни тенденции в страната, не само икономически, но и демографски. Регионите не достигат пълния си потенциал, което води до изтласкване на хора.

Обезлюдяването – как може да спре?

В ефира на “Нашият ден“ Пеканов посочи, че предложенията, които са били обсъдени, са в три насоки: първата е по-добро и по-фокусирано използване на средствата в Европейския съюз за регионите извън София. Това е нещото, което и той подкрепя.

Второто предложение е по някакъв начин бюджетът също да обръща внимание на този проблем. Да се изградят и прилагат регионални икономически политики.

“От години се говори за фискална децентрализация. Това е едно от най-важните големи политически решения, затова ще ни трябва редовен кабинет“, посочи той.

Според него, не на последно място, трябва да признаем завръщането на т.нар. "индустриална политика", която е била отхвърлена дълги години от икономистите, като една прекалена интервенция на държавата. Държавата да стимулира отделни региони и да решава, че дадени производства трябва да са там.

Индустриалните зони...

В предаването Атанас Пеканов посочи също, че първите индустриални политики вече са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост.

"Държавата трябва да изгради инфраструктурата, за да дойдат тези производства. Те няма да дойдат на едно отдалечено и несвързано място, те ще дойдат там, където могат веднага да започнат да строят, да изграждат и да произвеждат. Правихме такава стъпка преди около месец със създаването на Държавната индустриална зона "Доброславци". В ХХI век конкуренцията е огромна, ние се борим с другите страни, за да дойдат тези производства тук, а не другаде. Смятам, че нещата по тази линия се движат добре."

Вицепремиерът акцентира и върху това, че потенциалните производители в момента търсят възможност да дойдат до основните си пазари.

"Ако искат да продават електромобили, например в Германия и Франция, за тях ще бъде най-скъпо те да се произвеждат там, затова търсят възможност да бъдат близко до основния си пазар, където факторите на производството са малко по-евтини."

Ролята на образованието...

Вицепремиерът подчертава още, че България има добри традиции в математиката, инженерството и компютърните науки, но и че образованието трябва постоянно да се напасва към новото развитие на икономиката и пазара.

"Миналата година в топ 1000 в университетите на света нямаше български университет, следващата година трябва да има. Трябва ясно да казваме колко е важно образованието. Да казваме, че това е нещото, което води до успех", посочва още той.

Има ли възможност за бюджетен дефицит от 3%?

"Смятаме, че дефицитът трябва да бъде по-нисък, но сме оставили крайното решение в ръцете на парламента. Данъчните въпроси са изконно едно от най-демократичните решения. Ние продължаваме заложените политики по отношение на пенсиите и на учителските заплати. Имаше предложения, които дойдоха от нас предишните месеци, те бяха абсолютно отхвърлени от партиите, сега има възможност те да решат", коментира още Атанас Пеканов.

Инфлацията

"Ръстът на цените на храните всеки месец намалява, но се стремим да намалее още повече", казва още вицепремиерът Пеканов в ефира на "Нашият ден".


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53