Италианският изпълнител на виола да гамба Теодоро Бау посвещава дебютния си солистичен компактдиск на сонатите из опус 5 на Арканджело Корели. Написани за цигулка, творбите са публикувани през 1700 г., като бележат революция в камерната музика, защото са за един солистичен инструмент и континуо, а не представляват трио сонати, каквато е била практиката дотогава. Че творбите са били изпълнявани на други инструменти освен на цигулка, е ясно по достигналите до нас множество транскрипции, но особен интерес представлява колекцията, запазена в Националната библиотека в Париж, която съдържа транскрипции за виола да гамба на всичките 12 сонати от опус 5.
По въпроса за практиката произведения, писани за един инструмент, да се изпълняват на друг, Теодор Бау казва, че "смятам, че трябва да се откажем от стигмата , която в днешно време често е свързана с транскрипциите; би трябвало това да е толкова разпространено днес, колкото е било и тогава. Бих казал, че даже на моменти звучи пресилено да говорим за транскрипции, защото, докато създавахме тези записи, понякога свирех директно от оригиналното издание октава по-ниско, както и адаптирах, добавях и премахвах неща, така че музиката да бъде пресъздадена по най-добрия начин от инструмента в ръцете ми".
Теодоро Бау, когото столичната публика имаше шанс да чуе по време на фестивала "Изкуството на Барока" през 2022 г., започва да се занимава с виола да гамба от ранна детска възраст, като негови преподаватели са Клаудиа Пазето и Алберто Рази. В продължение на 8 години освен виола да гамба изучава и лютня при Масимо Лонарди, а в последствие завършва образованието си в Скола Канторум Базилиенсис и Университета "Моцартеум" в Залцбург. Става лауреат на конкурса "Бах-Абел" в Кьотен през 2015 г., а през 2021 печели и конкурса на фестивала Musique Antique в Брюж. За компактдиска му музикалният критик на списание "Грамофон" пише следното: "Бау е най-силен в по-бавните, напевни части... В звука му има любвеобилност, която е нежна, но в същото време богата, и неговият цвят е толкова нежно и прямо оформен, че всичко, което мога да направя, е да слушам със страхопочитание. Неприпряната интимност от страна на Букарела е безупречна".
Този вторник (25 април от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме благородния звук в записите на Теодоро Бау и Андреа Букарела на сонати № 2, 5, 6, 11 и 12 от Арканджело Корели.
В съботния празничен ден слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат възможността да чуят документален запис на една рядко изпълнявана творба от композитора Парашкев Хаджиев. Избрали сме изпълнение от 25 ноември 1969 г., когато солистите и оркестърът на Софийската опера са изпълнили операта "Майстори" под диригентската палка на маестро Атанас..
Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg