Италианският изпълнител на виола да гамба Теодоро Бау посвещава дебютния си солистичен компактдиск на сонатите из опус 5 на Арканджело Корели. Написани за цигулка, творбите са публикувани през 1700 г., като бележат революция в камерната музика, защото са за един солистичен инструмент и континуо, а не представляват трио сонати, каквато е била практиката дотогава. Че творбите са били изпълнявани на други инструменти освен на цигулка, е ясно по достигналите до нас множество транскрипции, но особен интерес представлява колекцията, запазена в Националната библиотека в Париж, която съдържа транскрипции за виола да гамба на всичките 12 сонати от опус 5.
По въпроса за практиката произведения, писани за един инструмент, да се изпълняват на друг, Теодор Бау казва, че "смятам, че трябва да се откажем от стигмата , която в днешно време често е свързана с транскрипциите; би трябвало това да е толкова разпространено днес, колкото е било и тогава. Бих казал, че даже на моменти звучи пресилено да говорим за транскрипции, защото, докато създавахме тези записи, понякога свирех директно от оригиналното издание октава по-ниско, както и адаптирах, добавях и премахвах неща, така че музиката да бъде пресъздадена по най-добрия начин от инструмента в ръцете ми".
Теодоро Бау, когото столичната публика имаше шанс да чуе по време на фестивала "Изкуството на Барока" през 2022 г., започва да се занимава с виола да гамба от ранна детска възраст, като негови преподаватели са Клаудиа Пазето и Алберто Рази. В продължение на 8 години освен виола да гамба изучава и лютня при Масимо Лонарди, а в последствие завършва образованието си в Скола Канторум Базилиенсис и Университета "Моцартеум" в Залцбург. Става лауреат на конкурса "Бах-Абел" в Кьотен през 2015 г., а през 2021 печели и конкурса на фестивала Musique Antique в Брюж. За компактдиска му музикалният критик на списание "Грамофон" пише следното: "Бау е най-силен в по-бавните, напевни части... В звука му има любвеобилност, която е нежна, но в същото време богата, и неговият цвят е толкова нежно и прямо оформен, че всичко, което мога да направя, е да слушам със страхопочитание. Неприпряната интимност от страна на Букарела е безупречна".
Този вторник (25 април от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме благородния звук в записите на Теодоро Бау и Андреа Букарела на сонати № 2, 5, 6, 11 и 12 от Арканджело Корели.
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..
Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg