Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов брой на "Списание за танц"

В навечерието на Международния ден на танца, който светът отбелязва всяка година на 29 април, вече по традиция излиза и новият брой на единственото българско печатно издание, посветено на съвременния танц, класическия балет и танцовата култура – "Списание за танц".

Първата възможност за всички читатели и изкушени от танца практици и зрители да разгърнат 120-те красиви страници на брой 5 и да се потопят в полифонията от танцови измерения, за които броят разказва, е на 27 април от 18.00 часа в бар "Шрьодингер", където ще се състои премиерата на изданието. След това броят може да бъде закупен онлайн и от физически обекти в цялата страна, подробно описани на dancemag.eu

Водеща тема на новия брой на "Списание за танц" е "Телата на танца". По повод избора и подхода към нея, главната редакторка на списанието, Ангелина Георгиева, споделя: "В своя ход във времето танцовото изкуство винаги е усвоявало, преработвало, но и създавало различни концепции и разбирания за тялото. Днес то премахва всякакви прегради в експериментите с това какво могат да правят телата на сцената. Активира политическия потенциал на тялото като средство за овластяване на различни общности и за дестабилизиране на съществуващи норми. В рубриката "Тема на броя" се постарахме да изградим картина на отличаващи се стратегии на представяне и политики към тялото в съвременния танц, които го и променят, както и да оставим да прозвучи многогласието в него."

Редом с оглеждането на водещата тема през различни перспективи, брой 5 на "Списание за танц" обръща внимание на други съществени разговори и предлага лична среща с изгряващи и вече наложили се български и международни творци и изследователи. Вярно на себе си, изданието проследява различни исторически траектории, през които са се формирали течения и практики в танца. На страниците му намират място и първите български преводи на важни изследователски текстове, основополагащи за теоретичното осмисляне на танцовото изкуство. Броят се вглежда и в настоящето с рецензии върху някои от най-любопитните танцови и балетни премиери през сезона, разказва за възхода на суинг културата в България, както и навлиза в разговор за продължаваща война в Украйна и нейното отражение върху телата, хореографията и обществата ни.

Цялото съдържанието на тазгодишното издание, както и на всички броевете дотук, може да откриете на dancemag.eu, както и ако последвате "Списание за танц" във Фейсбук и Инстаграм с @dancemageu.

"Списание за танц" е инициирано от фестивал "Антистатик" в рамките на европейския проект "Life Long Burning – Futures Lost and Found (LLB3)” финансиран от програма "Творческа Европа" на ЕС. Реализира се от "Брейн Стор Проджект" и "Номад Денс Академи - България" с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации”.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал на детското четене

Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва  базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..

публикувано на 13.04.25 в 15:41
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49