Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на новия роман "Вулкан" на Елена Алексиева

Премиерата на новия роман "Вулкан" на Елена Алексиева е тази вечер (27 април) в голямата зала на Гьоте-институт - София. Докато за много хора предишният роман на Елена Алексиева "Вълк" беше труден, "Вулкан" е лесен – не за възприемане, а за четене. 

Георги Ангелов, който ще представи романа в Гьоте институт, определя "Вулкан" като "книга, която ще ви запрати в друга реалност – вашата; книга, в която днес е вчера, но и утре; книга без герои, защото всички са герои; книга за прискърбната радост, безутешната утеха и мимолетната вечност; книга язвителна, пънкарски поетична, която те изритва с първата глава и те държи наелектризиран до последната. Книга за мен и за теб."

А какво мисли за писането и за този свой роман авторката Елена Алексиева, можете да чуете от звуковия файл.

Ето какво сподели в "Артефир" редакторът на книгата, литературният критик Борис Минков:

"Изключително удоволствие е да се чете новата книга на Елена Алексиева "Вулкан", както и предишните. За мен е много голяма радост, когато един такъв текст се появи – по много начини заявяващ отказ на това, което ни е познато в света и живота тук и сега. И същевременно с пулсираща отчетливост подреждащ тъкмо нашето живеене, само че в една такава особена перспектива – нито негативна, нито реалистично разпознаваема. 

Наистина чудесно е, че има такива книги, които по никакъв начин не се вписват в конюнктури и всякакви такива истерии около разпознаваемост, медийно присъствие и т.н." 

Елена Алексиева е родена в София и е завършила Първа английска езикова гимназия. Има магистърска степен по международни икономически отношения от УНСС и докторска от Нов български университет по семиотика/литература с дисертация на тема „Динамика и трансформации на знака. Екзистенциалната семиотика в романите на Дон ДеЛило и в Горски цар от Мишел Турние“ (2005).

Автор е на две стихосбирки: „Бримка на сърцето“ (1994) и „Лице на ангел-екзекутор“ (1996). Следват романът-дневник „Синята стълба“ (2001), сборниците с разкази „Читателска група 31“ (2005), „Кой?“ (2006, по библейски сюжети) и романите „Рицарят, дяволът, смъртта“ (2007) и „Тя е тук“ (2009). Следват разкази – „Синдикатът на домашните любимци“ (2010) и романът „Нобелистът“ (2011). През 2014 г. излиза първият ѝ сборник с пиеси, „Ангелски огън", а през 2015 г. и втори, „Жертви на любовта“. Сборникът съдържа три монодрами, от които са „Глас“ (Драматичен театър Пловдив, Народен театър „Иван Вазов“, Нов театър НДК) и „Мадам Мишима“ (награда „Икар“ за съвременна пиеса). „Приказките на господин Кабода“ 2017 г., романът "Свети Вълк", 2018. През 2021 излиза сборникът с разкази „Прекъсването на самсара“, който печели голямата награда на НЛН "Йордан Радичков".

Нейни книги са преведени на френски, испански, руски и сръбски език. Има редица публикации в периодични издания и антологии на английски, френски, немски, испански, руски, полски, унгарски и други езици.

Снимка – изд. Жанет 45

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05
Иван Раденков

Тийнейджърът в мен: Иван Раденков

"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..

публикувано на 26.11.24 в 13:04