Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алберт Хаджиганев – преводач на усещания

Отново две софийски пространства – галерия "Астри" и къща-музей "Борис Христов" – представят изкуството на българския художник Алберт Хаджиганев. 

Показват се близо 40 живописни платна – предимно със сюжети от природата на любимата му Франция, Нормандия, където той живее и работи близо 40 години. Това са обикновени на пръв поглед изгледи –  пътеката в гората, горски масиви, залезите, облаците, мъглите, замък или руина, кацнали на хълм, или стара френска църква, сгушена сред дървета. 

Но те показват зрелостта и творческата мощ на този художник, умението да извлича неповторимото, неосъзнатото, извисяването и чистотата на света, който ни заобикаля. Своеобразен магичен реализъм. Предишната, първа на родна земя, изложба на Алберт Хаджиганев, бе през 2021 година, назована "Мимезис", но сегашните му композиции нямат заглавия, като възможност зрителят да доизгради своето усещане за тяхното излъчване и красота.

"Близо 40 години отнема "преводът" на изкуството му за българската действителност – една цяла житейска история, достойна за филмов сюжет" – казва галеристката на "Астри" Вихра Пешева. 

А самият Алберт Хаджиганев казва своята култова фраза: "Сравнявам моя занаят със занаята на преводача – аз съм преводач на емоции".

Изложбата може да бъде видяна до 26 май в столичната галерия "Астри" и в къща-музей "Борис Христов"

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – галерия "Астри" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

обновено на 08.07.25 в 13:50

Орлин Дворянов: Трябва повече смелост в изкуството

Сдружение "Изкуство в действие" отбелязва 35 години с изложбата "Архаично" , която се открива тази вечер (1 юли). Години наред сдружението цели да модернизира българското изкуство, да насърчава младите, експеримента, да развива педагогически дейности. Орлин Дворянов е куратор на изложбата и един от създателите на "Изкуство в действие" през 1990..

обновено на 01.07.25 в 16:22

Бузлуджа – пет години фестивал, десет години кауза

За пета поредна година фондация "Проект Бузлуджа" кани всички почитатели на вълнуващите преживявания, красивата природа и значимите каузи на тридневния фестивал OPEN BUZLUDZHA, който ще се проведе от 15 до 17 август в сърцето на Стара планина. Фестивалът тази година ще предложи богата културна програма, впечатляващо 3D мапинг шоу и добро настроение..

публикувано на 01.07.25 в 15:59

250 години Джейн Остин

"Джейн Остин у дома" е документална биография на писателката, която проследява ежедневието ѝ, изследва оцелелите писма, спомените на близките ѝ и обрисува цялостна картина на Джорджианската епоха. Новото издание на книгата се появява, за да отбележи 250 години от рождението на Джейн Остин. Тя е дело на британската историчка Луси Уорсли. "Темата..

публикувано на 01.07.25 в 15:45
Велин Манов, Диана Драганова-Щир и Деница Тодорова (от ляво надясно)

Деница Тодорова с "Метафора на паметта"

"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от наследството на художничката Вера Недкова към съвременни авторки от различни поколения. Началото е през 2019 година с проф. Ана Бояджиева, която показва текстилни пластики. През годините се представят..

публикувано на 01.07.25 в 15:30