Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алберт Хаджиганев – преводач на усещания

Отново две софийски пространства – галерия "Астри" и къща-музей "Борис Христов" – представят изкуството на българския художник Алберт Хаджиганев. 

Показват се близо 40 живописни платна – предимно със сюжети от природата на любимата му Франция, Нормандия, където той живее и работи близо 40 години. Това са обикновени на пръв поглед изгледи –  пътеката в гората, горски масиви, залезите, облаците, мъглите, замък или руина, кацнали на хълм, или стара френска църква, сгушена сред дървета. 

Но те показват зрелостта и творческата мощ на този художник, умението да извлича неповторимото, неосъзнатото, извисяването и чистотата на света, който ни заобикаля. Своеобразен магичен реализъм. Предишната, първа на родна земя, изложба на Алберт Хаджиганев, бе през 2021 година, назована "Мимезис", но сегашните му композиции нямат заглавия, като възможност зрителят да доизгради своето усещане за тяхното излъчване и красота.

"Близо 40 години отнема "преводът" на изкуството му за българската действителност – една цяла житейска история, достойна за филмов сюжет" – казва галеристката на "Астри" Вихра Пешева. 

А самият Алберт Хаджиганев казва своята култова фраза: "Сравнявам моя занаят със занаята на преводача – аз съм преводач на емоции".

Изложбата може да бъде видяна до 26 май в столичната галерия "Астри" и в къща-музей "Борис Христов"

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – галерия "Астри" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Истина или лъжа

"Фалшификациите съпътстват цялата история на човечеството, мотивите са много и различни и няма нищо ново под слънцето" – казва Иглика Мишкова, куратор от българска страна на изложбата "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите", която може да се разгледа в Етнографския музей в София. Тя е дело на Дома на европейската история, музеят..

публикувано на 17.07.24 в 14:25

Днес е Световният ден на емотиконите и емоджитата

Днес (17 юли) е Световният ден на емотиконите и емоджитата – средства, с които допълваме писменото си общуване в интернет, за да компенсираме поне частично дефицита в комуникацията, породен от липсата на гласа и физическия ни образ. Човек би сметнал, че емоджи, както и емотикон, е дума, свързана с емоции, но всъщност не е така – японска е и..

публикувано на 17.07.24 в 12:46
Марин Георгиев

"Заговорът на мъртвите" – нова мемоарна книга на Марин Георгиев

"От 80-те години на миналия век, когато започнах мемоарите си, до днес са изтекли четири десетилетия, в които се опитвам да побера шест. С всяко от тях растеше и възможността което е било , да бъде казано както е било  – нещо, от което се боим. Позволих си да го направя както предците ни, които наистина са били свободни хора и в свободно, и в..

публикувано на 17.07.24 в 12:10

Деветте слона, които превръщат София в артистична сцена

В разгара на лятната програма за изкуство в града "Девет слона", която продължава до 21 юли в София, в "Нашият ден" разговаряме с нейния куратор Виктория Драганова от пространството Swimming Pool. Английският израз "слонът в стаята" се отнася до онези очевидни неща, за които не говорим – такова е може би изкуството в градска среда. Ето как..

публикувано на 17.07.24 в 11:30

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15