На "Поетично утро" по повод 103-тата година от рождението на Валери Петров (1920-2014) беше връчена четвъртата Национална награда за литература на името на големия български писател. Събитието се състоя в зала "Ерусалим" в Еврейския културен дом, София.
Гости на събитието бяха Боян Ангелов - председател на Съюза на българските писатели, Васил Сотиров – носител на наградата "Валери Петров" за 2022 година, Иво Хаджимишев и Ани Хаджимишева – членове на журито и членове на семейството на Валери Петров, и носителят за 2023 година – Виктор Самуилов. Рецитал по стихове на Валери Петров изпълни актьорът Ицко Финци.
Наградата се финансира от бразилския писател от български произход Илко Минев. Организатори на конкурса са Народно читалище "Емил Шекерджийски - 1919", СБП и семейството на Валери Петров.
Чуйте от звуковия файл какво сподели поетът Виктор Самуилов в "Артефир".
Виктор Самуилов е роден на 10 май 1946 г. в София. Той е български писател и поет, преводач от руски език и сценарист. Автор е на множество книги за деца и възрастни, хумористична проза и поезия, съавтор на детски читанки.
През 1970 г. завършва българска филология в Софийския университет. Работи като редактор във вестник „Народна младеж“ (1970-1974) и списание „Български воин“ (1974-1978), а от 1978 г. е редактор и сценарист на анимационни филми в студията за анимационни филми „София“.
Заедно с Доньо Донев и Димитър Бежански е съосновател на хумористичния седмичник „Тримата глупаци“, излизал от 1991 до 1999 година. В него Самуилов заема поста „безотговорен глупак“.
Автор е на стихосбирките „Моментално фото“ (1972), „Нощем тръгват снегорини“ (1977), „Конецът между нас и небесата“ (1988), „Страхът на спасения Ной“ (2006), „Аорист“ (2020), „Няма как“ (1982), „Ни Бог, ни дявол, ни муза“ (1989), „Глутница от единаци“ (1994), „Кихот Де ла Панса“ (2000), „Безсърдечен грамофон“ (1982), „Домашно море“ (1983), „Ей така“ (1987), „Между нас да си остане“ (1989), „Вдън прогледния мрак – сказание за нощни птици“ (2001), „Ние мушмороците“ (2004), „Опако дете“ (2005), „Чудовище вкъщи“ (2009), „През девет локви в десета“ (2011), „Зодия Хлапак“ - книжка-календар (2013), „Не е честно“ (2015), „Нъцки“ (2018).
Снимки – БТА, Народно читалище "Емил Шекерджийски - 1919" и Анжела Димчева
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg