България се е изкачила с 20 места в годишния Индекс за свобода на медиите на неправителствената организация "Репортери без граници". Според организацията тази свобода остава крехка и нестабилна в страната ни, която е "една от най-бедните и корумпирани в Европейския съюз". "Малкото независими гласове в България работят под постоянен натиск", посочват още от "Репортери без граници".
“Да, зле сме, между африкански държави сме“.
Това казва в ефира на “Нашият ден“ журналистът Иван Бакалов.
Той посочи, че тази класация се изготвя на базата на подробен въпросник, който съдържа над 100 въпроса и на който трябва да отговорят анкетирани журналисти или други лица, работещи в медийната сфера. Относно натискът, за който се споменава в изследването той каза:
“Като те започнат с дела, всяко от които трае по три години, ти се изпарява желанието да пишеш разследвания и да описваш скандални случаи. Завежда дело срещу теб без основание“.
Бакалов сподели още, че в момента е много трудно да се говори за свобода и журналистика, защото освен традиционните нежелания на властите да се публикуват неща, които изобличават или злепоставят властите, има и нещо, което представлява голяма промяна в печата. Според него в това се включват и онлайн изданията, защото в момента в журналистиката няма приходи.
"Ако на времето един вестник продаваше хартиени копия – 100-200, 300 хил. копия на хартия, заедно с това продаваше рекламни площи, които са върху страницата му, то днес продажбата на хартия рязко се сви, особено в страни с малък пазар, като България. Отделно фирмите, които навремето купуваха рекламни площи в изданията, вече имат сайтове в интернет и плащат на Google да ги подрежда някъде в търсачката. По този начин печалбата се измести от издателя към някакви нови средства в интернет. Журналистиката стана нископлатена и хората започнаха да бягат от нея", поясни журналистът.
Бакалов твърди също, че според него в момента няма толкова много журналистика, колкото PR. В големи западни вестници се стига дотам, че около 70% от съдържанието се прави от PR експерти.
“Днес известните хора, с които в миналото журналистът общуваше по-свободно, са обградени с щабове от PR експерти. PR специалисти съчиняват действия, изказвания, събития, за да могат да създават рейтинг на своя клиент. Дори в политиката, много от нещата, които се правят, се правят по съвети на PR експерти и по този начин се произвеждат новини. Това е много опасно, защото подменя истинското с нагласеното, с някакви събития менте, а би трябвало журналистите да откриват проблема и новината“.
Пред дни се проведе конференция, организира от Елена Йончева, посветена на европейския акт за свободата на медиите.
Според Бакалов няма да се стигне до приемането на медийния закон. По думите му това е закон за свободата на медиите, които да гарантира някаква обща рамка за ЕС, но според него “никакъв закон не може да гарантира свобода на медиите, защото те може да са свободни по закон, но не по издател и собственик“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg