На световния ден на свободата на печатното слово – 3 май, говорим кога е възникнала необходимостта на хората да се информират за сериозни събития и още по-важно – защо трябва да има свобода на тази информация. Говорим и какви са механизмите за нейното опазване от възникването на печата у нас до днес, а и по света. Гости са професор Милко Петров, преподавател в Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, Тодор Панайотов, главен асистент в НБУ и преподавател по журналистика и професор Магдалена Костова Панайотова, декан на Филологическия факултет в Югозападния университет „Неофит Рилски“ и член на УС на Български П.Е.Н. – център.
Тодор Панайотов разказва за българската журналистика в исторически аспект – кога възниква и какви са предизвикателствата пред свободното перо, как властта се опитва да неутрализира критиките към себе си, как войните и превратите ограничават неизбежно свободите на печатното слово и как тоталитарната власт пък въвежда автоцензурните механизми в редакторската професия.
Професор Магдалена Панайотова обяснява защо и кога е създаден Международният ПЕН, как и до днес е нужна бдителност към свободата на писане, и защо още се случват неща като нападението с нож над Салман Ружди.
Професор Милко Петров говори за международните аспекти на свободите на печатното слово и че нищо в тази свобода не е гарантирано. Разказва и за успешното придвижване на България в скалата за оценка на медийните свободи.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg