“Това, което се е случило в училището в Сърбия, е ужасяващо, но още по-ужасяващо е наличието на положителни коментари в социалните мрежи“.
Това каза в интервю за БНР д-р Цветеслава Гълъбова.
Гълъбова изрази загрижеността си от факта, че има положителни коментари в социалните мрежи, което по нейно мнение е маркер за много сериозна психопатизация на обществото. Според нея, проблемите, които стоят зад тези ужасяващи събития, са изключително сериозни, много дълбоки и са от цивилизационно естество.
"Явно за много хора в цивилизования свят, човешкият живот няма никаква стойност и може да бъде отнет, и това даже да предизвика възхищение. И това не е тревожен, а ужасяващ факт, че някой може да си помисли да го направи, дали защото имитира някого, или защото така му е хрумнало, или пък имал да си отмъщава, а като отговор това негово деяние да бъде посрещнато с аплодисменти", заяви д-р Гълъбова.
Тя добави, че подобни социални явления, каквото е и войната, имат дълбоки корени и са обусловени многофакторно. По мнението на специалиста родителите трябва да бъдат внимателни във всички етапи на развитието на детето, тъй като семейната среда е водеща във всички периоди, докато израства.
Д-р Гълъбова изрази още и своята загриженост за първия случай, който бе описан, като извършен от дете от добро семейство, в което бащата, който е лекар, води сина си да стреля.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg