На 11 април 2023 г. в изложбената зала "Архиви“ в столицата ще бъде открита документалната изложбата "Велики дни – сломени дни“. Експозицията включва материали от българските държавни архиви, както и от националните архивни сбирки на Турция, Румъния и Черна гора.
"Посветена на 110-ата годишнина от Балканските войни (1912–1913). Когато подготвяхме тази изложба решихме, че действително трябва да кажем нещо ново, да добавим нови щрихи към известната в общи линии фактология на войните. Заради това се насочихме към търсене на партньорство с архивните служби на съседните балкански страни“.
Това казва в интервю за "Terra култура“ доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенцията "Архиви“.
"Това, което колегите от балканските страни дадоха всъщност предоставя възможност, да се представят различни гледни точки към войните. Да се види не само гледната точка на победителите, но и на победените“, твърди доц. д-р Михаил Груев.
Той коментира, че Балканската война се възприема, по-скоро в единствено число, защото някак се пропуска Междусъюзническата война. Освен това, тя се представя единствено като война на България срещу Османската империя, а картината е доста по - сложна.
Според доц. д-р Михайл Груев Османският архив в Истанбул е един огромен резерв на историческа информация за България, който до този момент недостатъчно е използван от българската историческа наука и много слабо се познава.
"До края на годината предстои да се финализира споразумението за сътрудничество с турските колеги. Това сътрудничество, ще даде възможност на български изследователи да работят там. Ще даде легална възможност на турските колеги, да обменяме документи с тях по интересуващи ни периоди и проблеми. И в същност ще допълни доста от представата ни, която имаме и за османския период и за периода по Първата световна война", споделя той.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg