Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Попов – кавалерът на виолончелото

Великият Янош Щаркер го удостоява със званието "Кавалер на виолончелото"; само на 17 години той има щастието да свири пред композитора Дмитрий Кабалевски; неговите записи се излъчват от музикалните медии по целия свят…

Всичко това е само част от творческия портрет на българския виолончелист и педагог проф. Стефан Попов.

Роден на 3 април 1940 г. в град Лом, той започва да свири най-напред на пиано, а на 12 години на виолончело. За музикалните традиции в семейството, както на любителско, така и на професионално ниво и тяхното отражение върху неговите първи стъпки в изкуството Стефан Попов споделя:

В София Стефан Попов учи при големия виолончелов педагог Кирил Вапорджиев, като пребивава в изключително престижния за времето си "Интернат за даровити деца" до закриването на институцията през 1957 г. Между 1961-63 г. завършва висшето си образование в Московската консерватория в класовете на двама знаменити музиканти на XX век – Святослав Кнушевицки и Мстислав Ростропович. От този период датират и успехите му на международния конкурсен подиум: лауреат е на конкурсите в Женева, Флоренция и Виена, а през 1966 г. е носител на медал като финалист на големия конкурс "Чайковски" за виолончелисти.

От 1971 г. започва и активната му преподавателска кариера: до 1975 г. той работи в Бостънския университет и Консерваторията на Ню Инглънд (Съединените щати), а от 1977 г. до днес е професор в училището за музика и драма The Guildhall School в Лондон (Англия).

Подобно на мнозина свои именити съвременници, Стефан Попов има богат изпълнителски репертоар. Вече почти 7 десетилетия той не спира да търси нови пътища в изкуството, да преоткрива в нова светлина достиженията от миналото и настоящето и да намира нови, неизследвани хоризонти в постигнатите цели. Прави редица аранжименти за виолончело на творби за други инструменти, като връх в тази дейност представлява аранжиментът на цигулковия концерт на Бетовен, направен през 2006 г. по повод 200 години от написването на творбата.

В деня на Европа – 9 май, вторник, от 19.30 ч. виолончелистът проф. Стефан Попов ще сподели със слушателите на предаването "Студио "Музика" някои от най-интересните и вълнуващи моменти от своя дълъг житейски и творчески път, а в предаването ще звучат и негови изпълнения на творби от Виенската класика, Романтизма и музиката на XX век.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50