Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката на Барбара Строци в изпълнения от Антверпен

Консорт "Хатор"
Снимка: Yves Gervais

На Деня на Европа в предаването "Музика хисторика" поднасяме запис на концерт, състоял се на 24 февруари 2023 г. в Антверпен. Сопраните Клер Льофиятр и Доротее Милдс се присъединяват към Консорт "Хатор", за да представят музиката на Барбара Строци.

Родена през 1619, Строци е прочута с певческото си майсторство, като най-вероятно сама е изпълнявала голяма част от мадригалите, мотетите и ариите си. Тя е осиновената, а най-вероятно и незаконната, дъщеря на поета и либретист Джулио Строци, а нейната майка е дългогодишната му прислужница. Барбара е ученичка на Франческо Кавали, а композиторът Николо Фонтей ѝ посвещава две от книгите си с песни. На 25-годишна възраст започва кариерата ѝ като композитор и първата ѝ книга с мадригали е по стихове на баща ѝ. Това е началото на особено плодотворна дейност, като Строци е сред най-продуктивните композитори на епохата – по време на живота си публикува 8 сборника с вокална музика.

Клер Льофиятр е сред всепризнатите специалисти в изпълнението на френска и италианска музика от XVII век, като е концертирала в Брюксел, Амстердам, Люксембург, Барселона, Рим, Санкт Петербург, Москва, Токио, Ню Йорк, Вашингтон, Буенос Айрес, Пекин, Шанхай, Делхи и др., а често води и майсторски класове и семинари по интерпретацията на ранна музика.

Германското сопрано Доротее Милдс се специализира в барокова и съвременна музика, като завършва образованието си в Университета за изкуства в Бремен. Дотук в над 25-годишната си кариера Милдс е реализирала записи на музика от Телеман, Бах, Хендел, Дауланд, Пърсел, Хайдн, Шютц и още много други.

Този вторник (9 май от 23 ч.) в предаването "Музика хисторика" отбелязваме Деня на Европа с музиката на Барбара Строци, като изпълненията достигат до нас благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15