На Деня на Европа в предаването "Музика хисторика" поднасяме запис на концерт, състоял се на 24 февруари 2023 г. в Антверпен. Сопраните Клер Льофиятр и Доротее Милдс се присъединяват към Консорт "Хатор", за да представят музиката на Барбара Строци.
Родена през 1619, Строци е прочута с певческото си майсторство, като най-вероятно сама е изпълнявала голяма част от мадригалите, мотетите и ариите си. Тя е осиновената, а най-вероятно и незаконната, дъщеря на поета и либретист Джулио Строци, а нейната майка е дългогодишната му прислужница. Барбара е ученичка на Франческо Кавали, а композиторът Николо Фонтей ѝ посвещава две от книгите си с песни. На 25-годишна възраст започва кариерата ѝ като композитор и първата ѝ книга с мадригали е по стихове на баща ѝ. Това е началото на особено плодотворна дейност, като Строци е сред най-продуктивните композитори на епохата – по време на живота си публикува 8 сборника с вокална музика.
Клер Льофиятр е сред всепризнатите специалисти в изпълнението на френска и италианска музика от XVII век, като е концертирала в Брюксел, Амстердам, Люксембург, Барселона, Рим, Санкт Петербург, Москва, Токио, Ню Йорк, Вашингтон, Буенос Айрес, Пекин, Шанхай, Делхи и др., а често води и майсторски класове и семинари по интерпретацията на ранна музика.
Германското сопрано Доротее Милдс се специализира в барокова и съвременна музика, като завършва образованието си в Университета за изкуства в Бремен. Дотук в над 25-годишната си кариера Милдс е реализирала записи на музика от Телеман, Бах, Хендел, Дауланд, Пърсел, Хайдн, Шютц и още много други.
Този вторник (9 май от 23 ч.) в предаването "Музика хисторика" отбелязваме Деня на Европа с музиката на Барбара Строци, като изпълненията достигат до нас благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg