Представлението е кръстено на едноименната народна игра и е интерактивно преживяване за деца над 6 години, които ще имат възможността да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи.
Организаторите на събитието коментират, че игри като „Бели пеперуди“, „Кралю Порталю“ и много други, са останали в едно време без смарт устройства. Но красотата на народните песни, преданията и обичаите е неоспорима и привлича малки и големи по света.
В ефира на “Нашият ден“ Нина Николина споделя, че идеята за този спектакъл е нейна. Споделя още, че за нея е много важно прехвърлянето на традициите да бъде направено, за да могат децата да ги продължат. Спектакълът е интерактивен, така че малките зрители участват активно с изпълнителите на сцената.
Според нея е важно да помним традициите, за да знаем откъде тръгваме и какъв е нашият корен, за да се запазим като идентичност.
За Нина Николина българският фолклор е уникален, като подчертава, че е важно да го запазим в оригиналната му форма и да го предадем на бъдещите поколения.
За да запазят интереса на младите хора, Нина Николина и нейната банда "Джаз и традиции" обръщат българския фолклор в модерни стилове, като го правят актуален и интересен за тях.
Тя признава, че не е лесно да се занимаваш с некомерсиална музика, изкуство и фолклор, но смята, че нейните усилията са си стрували. Както сама заявява – “Дори да пееш за един човек си струва“.
В края на интервюто Нина Николина пожелава на слушателите на програмата да бъдат европейци, но същевременно да обичат и харесват националната си идентичност.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg