Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Фредерик Чери за съдбата на българските евреи

Снимка: @ciela.books

Книгата на американския историк и българист проф. Фредерик Чери "Българските евреи и Окончателното решение" излиза на български език малко повече от половин век след публикуването си. Въпреки че по времето на социализма, когато е писана, проф. Чери не е допуснат до българските архиви, изследването се опитва да представи събитията максимално безпристрастно и в цялата им пълнота на основата на анализ не само на вътрешнополитическата, но и на външнополитическата обстановка от 30-те години на миналия век. 

Интерес буди сравнението на съдбата на евреите в България и в Румъния, което прави проф. Чери, както и съдбата им в окупираните от Германия страни и в тези, които са ѝ били съюзници.

Не е омаловажена ролята на духовници, политици, общественици за спасяването на евреите от старите земи на Царство България, но не е пропуснат и въпросът за депортацията на над 11 хил. евреи от Вардарска Македония и Беломорска Тракия в лагерите на смъртта. 

Проф. Чери се спира и на това доколко е възможно с поведението на българското правителство по въпроса да се обясни общото естество на Еврейския проблем в Европа през 40-те години?

Има ли полза от въпроса, по който у нас споровете продължават и до ден-днешен "Кой спаси българските евреи"?

Чуйте в интервюто с проф. Иван Илчев.

Снимки – изд. Сиела и Белослава Димитрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архивите са живи: Пейо Яворов през очите на Дора Габе

В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..

обновено на 13.01.25 в 12:53

Женските лица на историята

"Женските лица на историята" е сборник в чест на проф. Красимира Даскалова – виден български учен, едно от емблематичните лица на Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".  Близо 30 години проф. Даскалова работи и съдейства за академичното институциализиране у нас на две изследователски полета – интердисциплинарни и свързани/пресичащи се по между..

публикувано на 13.01.25 в 11:50
Иля Пепеланов

Иля Пепеланов започва мандата си със "сезон на младите"

Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..

публикувано на 13.01.25 в 09:05

"Морето след теб" за първи път на сцена

Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..

публикувано на 13.01.25 в 08:05