Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Фредерик Чери за съдбата на българските евреи

Снимка: @ciela.books

Книгата на американския историк и българист проф. Фредерик Чери "Българските евреи и Окончателното решение" излиза на български език малко повече от половин век след публикуването си. Въпреки че по времето на социализма, когато е писана, проф. Чери не е допуснат до българските архиви, изследването се опитва да представи събитията максимално безпристрастно и в цялата им пълнота на основата на анализ не само на вътрешнополитическата, но и на външнополитическата обстановка от 30-те години на миналия век. 

Интерес буди сравнението на съдбата на евреите в България и в Румъния, което прави проф. Чери, както и съдбата им в окупираните от Германия страни и в тези, които са ѝ били съюзници.

Не е омаловажена ролята на духовници, политици, общественици за спасяването на евреите от старите земи на Царство България, но не е пропуснат и въпросът за депортацията на над 11 хил. евреи от Вардарска Македония и Беломорска Тракия в лагерите на смъртта. 

Проф. Чери се спира и на това доколко е възможно с поведението на българското правителство по въпроса да се обясни общото естество на Еврейския проблем в Европа през 40-те години?

Има ли полза от въпроса, по който у нас споровете продължават и до ден-днешен "Кой спаси българските евреи"?

Чуйте в интервюто с проф. Иван Илчев.

Снимки – изд. Сиела и Белослава Димитрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истина или лъжа

"Фалшификациите съпътстват цялата история на човечеството, мотивите са много и различни и няма нищо ново под слънцето" – казва Иглика Мишкова, куратор от българска страна на изложбата "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите", която може да се разгледа в Етнографския музей в София. Тя е дело на Дома на европейската история, музеят..

публикувано на 17.07.24 в 14:25

Днес е Световният ден на емотиконите и емоджитата

Днес (17 юли) е Световният ден на емотиконите и емоджитата – средства, с които допълваме писменото си общуване в интернет, за да компенсираме поне частично дефицита в комуникацията, породен от липсата на гласа и физическия ни образ. Човек би сметнал, че емоджи, както и емотикон, е дума, свързана с емоции, но всъщност не е така – японска е и..

публикувано на 17.07.24 в 12:46
Марин Георгиев

"Заговорът на мъртвите" – нова мемоарна книга на Марин Георгиев

"От 80-те години на миналия век, когато започнах мемоарите си, до днес са изтекли четири десетилетия, в които се опитвам да побера шест. С всяко от тях растеше и възможността което е било , да бъде казано както е било  – нещо, от което се боим. Позволих си да го направя както предците ни, които наистина са били свободни хора и в свободно, и в..

публикувано на 17.07.24 в 12:10

Деветте слона, които превръщат София в артистична сцена

В разгара на лятната програма за изкуство в града "Девет слона", която продължава до 21 юли в София, в "Нашият ден" разговаряме с нейния куратор Виктория Драганова от пространството Swimming Pool. Английският израз "слонът в стаята" се отнася до онези очевидни неща, за които не говорим – такова е може би изкуството в градска среда. Ето как..

публикувано на 17.07.24 в 11:30

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15