"Науката е съвместно, отборно начинание", казва астрофизикът Карл Сейгън и мнозина негови колеги потвърждават, че доброто познание е споделеното познание.
Пример за сътрудничество в науката е работата на д-р Илиян Попов и д-р Борис Широв от Института по Електрохимия и Енергийни системи при БАН. Те разработиха батерията магнезий-въздух Oxymet, която захранва метеорологичната станция AWG по време на 31-ата Българска антарктическа експедиция.
Станцията и батерията бяха занесени там от д-р Теменужка Спасова, която работи по проект на секция Аерокосмическа информация на Института за космически изследвания и технологии на БАН и тя тества система магнезий-въздух в полярни условия.
Д-р Спасова заедно с доц. Даниела Аветисян работят по проекта Дестинация Земя Антарктида (DestinE) – неговата цел е да създаде модел-близнак на Земята, за да изследва различни сценарий за устойчиво развитие, предвиждане на събития, свързани с изменението на климата, както и да подпомогне вземането на решения за зелен и цифров преход.
Батерията Oxymet може да работи около 6000 часа единствено с доливане на солена вода, тя е направена от 100% нетоксични и рециклируеми материали, което я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Данните, събрани чрез апаратурата, ще бъдат достъпни и отворени за всички, както и статиите, посветени на проекта.
Чуйте повече за екологичната система Oxymet, за сътрудничеството между учените и за важността на споделеното познание.
Припомняме, че Проектът Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух може да бъде използвана в електрически морски и речен транспорт, водни дронове и водолазно оборудване. За да произвежда ток на батерията са ѝ нужни магнезий, въздух и солена вода. Този тип батерии са безопасни, а вложените в тях суровини са евтини, защото магнезият е 1000 пъти по-разпространен в земната кора.
Д-р Попов сам финансира проекта, който спечели награда "Предприемач в науката" за 2020 година на фондация "Карол Знание", а със средствата от наградата закупи 3D принтер, за да изработи първите експериментални клетки метал-въздух. Чрез фондация "Карол Знание" д-р Спасова се запознава с разработката на д-р Попов и се стига до съвместната им работа, а данните от нея ще бъдат публикувани скоро с отворен достъп.
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..
Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg