Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как захвърлен вестник вдъхнови ученик да създаде междуучилищна телевизия? (видео)

| обновено на 11.05.23 в 10:32

Междуучилищна телевизия, различна от традиционната медийна форма, едва ли е нещо, което се чува всеки ден. В град Сливница обаче такава се появи! 

В ефира на "Нашият ден" Александър Русков, шестокласник в Средно училище "Св. Св. Кирил и Методий", разказа за своето участие в тази необичайна медийна форма.

За Александър телевизията е нещо, с което се занимава предимно извън училище. Той редовно посещава студиото и предварително подготвя материали, които желае да заснеме и излъчи в бъдеще. Както сподели в предаването, идеята за създаване на междуучилищна медия възникнала спонтанно. Александър винаги е бил изключително предприемчив и когато има някаква идея, той се впуска в реализацията ѝ

“Преди започването на втори клас, бях лятото да помагам с ремонта на училището. На стълбището намерих вестник “Училищни новини“. Тогава си помислих, че би било много добре и в нашето училище да има такъв вестник. След минути погледът ми се спря на телевизора в училището и тогава реших, че няма да е вестник, а телевизия. Имаше много препятствия докато се реализира идеята. Няколко пъти съм събирал различен екип“, разказва той.

Една от ключовите фигури, които му помагат да осъществи идеята, е г-жа Шуманова, учител от другото училище, което участва в проекта.  Тя се свърза с него и предлага подкрепа и помощ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Александър Георгиев, ученик в XII клас на Професионалната гимназия по транспорт "Никола Вапцаров", играе основна роля в създаването и управлението на интернет страницата на телевизията. Той е човекът, който стои зад техническата страна на проекта и създава онлайн присъствие за инициативата. 

В ефира на "Нашият ден" Георгиев имаше възможността да сподели своите впечатления и опит от работата си с малкия Сашко и с междуучилищната телевизия.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00