Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как захвърлен вестник вдъхнови ученик да създаде междуучилищна телевизия? (видео)

| обновено на 11.05.23 в 10:32

Междуучилищна телевизия, различна от традиционната медийна форма, едва ли е нещо, което се чува всеки ден. В град Сливница обаче такава се появи! 

В ефира на "Нашият ден" Александър Русков, шестокласник в Средно училище "Св. Св. Кирил и Методий", разказа за своето участие в тази необичайна медийна форма.

За Александър телевизията е нещо, с което се занимава предимно извън училище. Той редовно посещава студиото и предварително подготвя материали, които желае да заснеме и излъчи в бъдеще. Както сподели в предаването, идеята за създаване на междуучилищна медия възникнала спонтанно. Александър винаги е бил изключително предприемчив и когато има някаква идея, той се впуска в реализацията ѝ

“Преди започването на втори клас, бях лятото да помагам с ремонта на училището. На стълбището намерих вестник “Училищни новини“. Тогава си помислих, че би било много добре и в нашето училище да има такъв вестник. След минути погледът ми се спря на телевизора в училището и тогава реших, че няма да е вестник, а телевизия. Имаше много препятствия докато се реализира идеята. Няколко пъти съм събирал различен екип“, разказва той.

Една от ключовите фигури, които му помагат да осъществи идеята, е г-жа Шуманова, учител от другото училище, което участва в проекта.  Тя се свърза с него и предлага подкрепа и помощ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Александър Георгиев, ученик в XII клас на Професионалната гимназия по транспорт "Никола Вапцаров", играе основна роля в създаването и управлението на интернет страницата на телевизията. Той е човекът, който стои зад техническата страна на проекта и създава онлайн присъствие за инициативата. 

В ефира на "Нашият ден" Георгиев имаше възможността да сподели своите впечатления и опит от работата си с малкия Сашко и с междуучилищната телевизия.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35