В края на месец февруари тази година към отдел "Икономическа полиция" се сформира нов Сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа". Той провежда оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления по редица членове от Наказателния кодекс. Сред включените в тях са: гори, дивеч, риба, защитени територии и местообитания, защитени видове, питейни води, замърсяване на почва, въздух и води, управление на отпадъците, отровни вещества и др.
По този повод говорим с един от инициаторите на процеса, а именно Димитър Градинаров – експерт в Българското дружество за защита на птиците. Той е експерт орнитолог, участващ от дълги години в планирането и осъществяването на дейностите на БДЗП за мониторинг и опазване на застрашени видове хищни птици и дейностите по противодействие на престъпления срещу дивата природа. Има дългогодишен опит в професионалното заснемане на фото- и видеоматериали за най-разнообразни теренни и други дейности на БДЗП. Освен това е и пилот на дрон, а също така и майстор-фотограф. През 2006 г. стана победител в конкурса на "National Geographic" България в категория "Природа“.
А за да разберем какво се случва на 69-ата Генерална асамблея на Международния съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) в Париж, включваме нашата кореспондентка и колега от БНР Ася Чанева.
Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" вече можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!
Снимки – личен архив
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg