На 13 май българските музеи и галерии отново се впускат в мащабната инициатива – Европейската нощ на музеите. И тази година събитието ще е изпълнено с изложби, концерти, работилници, филми и организирани турове в културните пространства в София и страната.
Повече от 50 български музеи и галерии са подготвили десетки събития с вход свободен, чрез които ще се докоснем до история, наука и изкуство и дори ще потънем в измеренията на виртуалната реалност.
Френският институт в България организира инициативата у нас в партньорство с Министерство на културата и Столична община.
Пълната програма на Европейската нощ на музеите 2023 може да разгледате тук.
Срещаме ви с част от организаторите и участниците в събитието – Мария Конакчиева от Френски институт в България, изкуствоведът Аделина Филева, директор на СГХГ, която представи изложбите в отделните филиали на галерията и кураторът Галина Димитрова-Димова, която разговаряме за изложбата "Страх и любов" с творби на съвременни български художници в галерия "Васка Емануилова", филиал на СГХГ.
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg