Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Световен театър в София" – и за зрителите извън София

От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София", която дава възможност на българската публика да се срещне със значими театрални и танцови представления от международната сцена.

"Световен театър в София" е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2023 година.

Три спектакъла, които ще се играят на живо на софийска сцена, са акцентът в тазгодишната програма на платформата:

  • "Да яздиш облак" на Раби Мруе – на 4 юни в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала",;
  • "Любов" на Пипо Делбоно – на 8 юни в Сатиричния театър "Алеко Константинов";
  • "Животът е сън" на Деклан Донелан и Ник Ормерод – на 15 юни в Народния театър "Иван Вазов".

"Животът е сън" и "Любов” са най-новите сценични творби на Деклан Донелан (Великобритания) и Пипо Делбоно (Италия). Спектаклите идват в София веднага след участия на международни театрални фестивали и форуми. След гостуването си в София "Животът е сън” ще бъде представен на един от най-големите театрални фестивали – този в Единбург.

Програмата включва и прожекцията на два големи спектакъла от лондонската сцена, които иначе няма как да бъдат видени на живо – британския "Животът на Пи" с режисьор Макс Уебстър и "Чайка" по Чехов във версия на Аня Райс и с режисьор Джейми Лойд – съответно на 14 юни и 21 юни, в Cinema City Sofia. 

Прожекциите са със субтитри на български.

В допълнение на основната програма има и дигитална, която ще бъде достъпна за зрителите в цялата страна. Това са 5 стрийминга на спектакли на значими творци, които вече не се играят, както и представления в един нов формат, който унгарският театър "Мадач" (Будапеща) развива по време на пандемията – така наречените "театрални филми", или филмирани спектакли.

Излъчванията  ще могат да бъдат гледани безплатно на сайта на организаторите viafest.org и ще бъдат достъпни за 72 часа.

Организатор на платформата е фондация "Виа фест", с подкрепата на Столичната община, в партньорство със Сдружение "Антракт", с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на Националния фонд "Култура“, на Италианския културен институт и Унгарския културен институт в София.

Програмата на тазгодишното 17-о издание на "Световен театър в София" представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БТА и "Световен театър в София"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10