Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

9 години са необходими за появата на любимия на всички българи химн "Върви, народе възродени"

Двама български учители успешно съчетават гражданската поезия и музиката в химна на българската просвета

Стихотворението на Стоян Михайловски "Върви, народе възродени” отдавна се смята за химн на българската просвета. Михайловски публикува текста за първи път в списание "Мисъл” през 1892 г. Едва девет години по-късно на учителя по музика от Петокласно мъжко училище "Йосиф I" в Ловеч Панайот Пипков е възложено да напише нова песен. Учениците трябва да я изпеят на наближаващия църковен празник на светите Кирил и Методий – 11 май.

Бъдещият химн "Върви, народе възродени" се ражда за броени минути, като нотите са изписани с тебешир върху черната дъска. До края на часа учениците я запяват.

През 1972 г. в интервю за БНР, съхранено в Златния фонд, Любомир Пипков засяга въпроса за гражданския патос и подчертава, че още в началото на XX век баща му Панайот Пипков откликва на гражданската поезия чрез музиката на химна на българската просвета.

През 1978 г. литературният критик и философ проф. Атанас Натев определя Стоян Михайловски като "моралист, закъснял за Европа, но подранил за нас“.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с  книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчетсвото на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59
Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, Кин Стоянов и акад. Юлиан Ревалски (от ляво надясно)

Радио ЛИК – посвещава се на 155-годишнината на БАН

Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му.  Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..

публикувано на 04.11.24 в 11:45
Никола Попов, Михаела Колева, Николета Атанасова и Михаил Петров (от ляво надясно)

Връчиха наградите "Златен будилник" 2024 на програма "Христо Ботев"

В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници.  Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините.  Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..

публикувано на 03.11.24 в 08:10

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55