Изложбата "Лукс и власт: От Персия до Гърция" в Британския музей в Лондон, която се провежда от 4 май до 13 август, представя Панагюрското златно съкровище като своя главна атракция. Това е вторият път, в който съкровището е изложено в Британския музей, след като през 1976 година той го посреща за първи.
Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на Древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.
“Факт е, че Британският музей е една от ключовите институции в Западния свят, той е най-големият като сбирка. Факт е също, че от 1976 г. не сме имали присъствие в него."
Това каза в ефира на “Нашият ден“ Марин Райков, посланик във Великобритания.
По думите му изложбата става възможна, благодарение на разговори, които той има удоволствието да проведа в Британския музей с неговия директор и с куратора на изложбата. “Няма съмнение, че без бързата и професионална реакция на директора на Националния исторически музей г-жа Бони Петрунова тази изложба нямаше да може да се състои“, посочва още той.
Според него изложбата е много оригинална тематично. Тя не е фокусирана върху една конкретна цивилизация, а по-скоро върху културните вектори на влияние между Изтока и Запада – Персия и Елада. В това отношение Тракийската цивилизация е разглеждана като една преходна цивилизация.
Той разказа още, че акцентите на изложбата са били върху съкровището от Дуванли и върху Панагюрското, те са били “гвоздеят на експозицията“.
Марин Райков, отбеляза, че британските медии са отразили изложбата широко и са обърнали внимание на нейните съществени аспекти, за разлика от българските медии, които са останали “улисани повече или по-малко от политическата интрига у нас“.
Гл. ас. д-р Петранка Неделчева, ръководител експозиционна и международна дейност в Националния исторически музея и преподавател в НБУ, разказа в ефира на “Нашият ден“ как се е осъществила изложбата.
“Това, което се случва в момента в Лондон, е, че хората ще разберат, че освен Слънчев бряг и недотам културните взаимоотношения на туристите, които идват в България, страната може да предложи много повече от евтин алкохол. Тя може да предложи една уникална култура, уникален културен туризъм“, посочва д-р Неделчева.
В предаването тя посочва още, че посетителите на изложбата влизат със заглавието – “От Персия до Елада“, но си тръгват с България, тъй като Панагюрското съкровище е поставено като главен акцент, то е “черешката на тази изложба“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg