Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланик Марин Райков: Панагюрското съкровище беше сред главните акценти на изложбата в Лондон

Д-р Петранка Неделчева: Посетителите на изложбата влизат със заглавието “От Персия до Елада“, но си тръгват с България

| обновено на 16.05.23 в 13:03
Марин Райков
Снимка: bulgarianembassy-london.org

Изложбата "Лукс и власт: От Персия до Гърция" в Британския музей в Лондон, която се провежда от 4 май до 13 август, представя Панагюрското златно съкровище като своя главна атракция. Това е вторият път, в който съкровището е изложено в Британския музей, след като през 1976 година той го посреща за първи. 

Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на Древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.

“Факт е, че Британският музей е една от ключовите институции в Западния свят, той е най-големият като сбирка. Факт е също, че от 1976 г. не сме имали присъствие в него."

Това каза в ефира на “Нашият ден“ Марин Райков, посланик във Великобритания.

По думите му изложбата става възможна, благодарение на разговори, които той има удоволствието да проведа в Британския музей с неговия директор и с куратора на изложбата. “Няма съмнение, че без бързата и професионална реакция на директора на Националния исторически музей г-жа  Бони Петрунова тази изложба нямаше да може да се състои“, посочва още той.

Според него изложбата е много оригинална тематично. Тя не е фокусирана върху една конкретна цивилизация, а по-скоро върху културните вектори на влияние между Изтока и Запада – Персия и Елада. В това отношение Тракийската цивилизация е разглеждана като една преходна цивилизация.

Той разказа още, че акцентите на изложбата са били върху съкровището от Дуванли и върху Панагюрското, те са били “гвоздеят на експозицията“.

Марин Райков, отбеляза, че британските медии са отразили изложбата широко и са обърнали внимание на нейните съществени аспекти, за разлика от българските медии, които са останали “улисани повече или по-малко от политическата интрига у нас“. 

панагюрско златно съкровище

Гл. ас. д-р Петранка Неделчева, ръководител експозиционна и международна дейност в Националния исторически музея и преподавател в НБУ, разказа в ефира на “Нашият ден“ как се е осъществила изложбата.

“Това, което се случва в момента в Лондон, е, че хората ще разберат, че освен Слънчев бряг и недотам културните взаимоотношения на туристите, които идват в България, страната може да предложи много повече от евтин алкохол. Тя може да предложи една уникална култура, уникален културен туризъм“, посочва д-р Неделчева. 

В предаването тя посочва още, че посетителите на изложбата влизат със заглавието – “От Персия до Елада“, но си тръгват с България, тъй като Панагюрското съкровище е поставено като главен акцент, то е “черешката на тази изложба“.

 Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51