Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изток и Запад са не само географски посоки

Изток и Запад не са само географски понятия, а посоки към много измерения. Под мотото "Четем. Растем. Можем повече" в НДК пред отбрана публика беше отбелязана 20-годишнината на издателство "Изток-Запад – издателство, уважавано заради хилядите заглавия, които предлага от години на своите читатели. От 20 години от издателството откриват уникалното съчетание между положението на България, мащаба на българския език и оная черта в психологията на българина за любопитство към световете и другите, като пресичат Изтока и Запада в своите книги. Едно издателство, насочено към познанието.

За директора Любен Козарев името е нещо изключително важно. Той смята, че България не е само чисто географски разпъната между Изтока и Запада. Историята ѝ също е довела до това, че по този кръстопът – и в географски, и в културен смисъл – са текли различни течения. "Когато започнахме, ние искахме да дадем ясен знак за синтез между източната житейска мъдрост... и новата струя в човешката история, която през последните 200-300 години категорично е белязана от западната цивилизация... Надявам се да сме успели през тези години да докажем, че мястото на България е действително уникално."

За хилядите стойностни заглавия, за прочетените страници и всеотдайността към книгите, за изключителния подбор на преводачи – чуйте разговора в "Артефир" с директора на Любен Козарев.

Снимка – "Изток-Запад"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20
Постер

Документалният филм "Оглушителна тишина" тръгва по кината

Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...

публикувано на 11.04.25 в 14:54
Яница Фендулова „Отслабване на действителности“ (2025)

Съвременното изкуство за отровните двойници

Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим.  Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..

публикувано на 11.04.25 в 14:35

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.  Темата тази година е Radical Imaginations,..

обновено на 11.04.25 в 11:55