Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краси Георгиев и ефектът на "Стъклената клетка"

Снимка: БГНЕС

Ултрамаратонецът Краси Георгиев демонстрира воля, силна психика и доза лудост, затворен в "Стъклената клетка" пред НДК, която се извиси над хората в столицата. Наблюдаван денонощно от преминаващите, той прекара в нея петнайсет дни с благотворителна кауза – изследване на последиците от самоизолацията и дигиталната зависимост.

Още от времето на пандемията разбрахме какви психологически процеси настъпват у човека, когато се застои между четири стени. Принудителна ли е изолацията му, той често търси виновник и поставя себе си в центъра на покушението. Тогава започва и да бяга до най-близката възможна дестинация – дигиталния свят. Колкото повече време прекарва там, толкова повече бягството се превръща в начин на съществуване. Вече не хората, от които е далеч, имат значение, а тези, които ще му ударят палеца нагоре. Ако пък му сложат едно сърце, навярно престоят му в дигиталното за следващите часове и дни е силно гарантиран. Съзнанието закърнява, мислите се лутат в лайкове, споделяния, ново и ново съдържание, информация и дезинформация. И в един момент принудителната изолация се превръща в желана, а бягството вече е зов за помощ.

От години палците на ръцете ни имат друго предназначение, а при бъдещото поколение сигурно ще бъдат и видоизменени още при раждането, както се шегуват някои психолози. В крайна сметка човекът е адаптивно животно и следва течението на света.

Заради всичко това, което може да звучи донякъде като плод на фантазията човешка, Краси Георгиев и екипът, с който работи, избраха да предизвикат хората със социалния и културен експеримент "Стъклената клетка".

Изолиран в нея, без да има право да общува физически и вербално с другите, Георгиев се посвети на каузата да докаже вредите от липсата на междуличностно общуване и живот в дигитална среда. Предизвикателството, породено от все по-силно задълбочаващата се социална изолация на съвременния човек и склонността му към пристрастяване, има за цел да подпомогне създаването на програма, която да намали дигиталната обремененост на младите хора и да служи като превенция на зависимости от всякакъв вид.

Краси Георгиев апелира за по-устойчив начин на живот, повече физическа активност и връзка с природата.

А как се чувства, след като вече два дни е извън клетката, какво научи за себе си и хората и защо усамотението и липсата на лично пространство са се оказали толкова голямо предизвикателство – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50