За втора поредна година списание "Мениджър“ организира технологичното събитие Technovation 2023. Водещи фигури от технологичната стартъп и предприемаческа екосистема в България дискутират върху развитието на изкуствения интелект, какво ще бъде следващото поколение технологии, как ще се развива финтех секторът и какъв е инвеститорският интерес към България.
"В България има нужда от повече технологични събития по две причини. От една страна, развитието на технологиите е толкова бурно, че бизнеси и медии понякога се задъхват да следят пулса на всичко ново. А от друга страна, този сектор се развива много добре и формира 5% от БВП, но голяма част от компаниите работят с чуждестранни клиенти, тъй като пазарът ни е малък."
Това казва в интервю за БНР Мартин Иванов, идеен двигател на Technovation 2023.
Инвестиционните фондове, които оперират в България, трябва да си помагат, а не да се конкурират, защото всички имат една цел – развитието на българския бизнес. Компаниите в Източна Европа са 5 пъти по-ефективни с капитала, с който стартират.
Технологичният свят в момента преживява едно своеобразно състезание за това колко най-бързо ще внедрят AI в своите услуги. Дори и най-добрите анализатори се затрудняват да кажат кога и какво ще се случи – и с напредъка, и с различни бизнес процеси. Оптимизация в бизнеса ще има, но посоката тепърва ще се задава от големите световни компании.
"От тук нататък е много важно да успяваме да следим всичко, което се случва, защото ChatBot като ChatGPT са само повърхността, която виждаме. В нея тече развитие, което все още няма масов и публичен достъп. Изкуственият интелект се развива вече 70 години. Има върхове и спадове, но в последните месеци се достигнаха неща, които накараха ChatGPT приложението да се превърне в най-бързо развиващото се“, казва Мартин Иванов.
Подходите на риска
"В момента тече разговор, който няма времева рамка, в която да се базират подходи на риска. Колкото е по-голям той, толкова по-големи да са ограниченията. Планира се и забрана на системи. Трябва да има ясни разграничения дали хората говорят по между си, или с изкуствен интелект", коментира Мартин Иванов.
"Необходимо е критично мислене, защото с всяко развитие неминуемо минаваме през една промяна в обществото“, казва още той.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg